Jak zachowywać się w krajach muzułmańskich?

0

islamWycieczki proponowane przez biura podróży często organizowane są do krajów, gdzie dominującą religia jest Islam. Niewiele osób wie, że Islam to nie tylko religia, ale także styl życia, ponieważ reguluje on wszystkie kwestie religijne, kulturowe, a także prawne. Dlatego zanim wybierzemy się na wakacje do kraju muzułmańskiego, warto byłoby poczytać o religii krajów oraz obyczajach panujących w tych krajach. Turysta powinien odpowiednio zachowywać się w takim kraju- zwłaszcza w miejscach publicznych, meczetach itp.

Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje. Panie powinny unikać krótkich bluzek oraz sukienek, spódniczek mini. Panom również proponowany jest skromny ubiór. Kobiety powinny zakrywać większość ciała. Najlepsze dla kobiet są ubrania luźne, zakrywające nogi oraz ramiona. Jako, że włosy są symbolem seksualności, kobietom radzi się również zakrywać głowę tak, by uniknąć pożądliwych spojrzeń mężczyzn.

Kobiety powinny siedzieć przy stole oraz przebywać z innymi kobietami, nie powinny dołączać do mężczyzn. To się jednak zmienia. Mieszkańcy krajów arabskich zdają sobie sprawę z różnic kulturowych w krajach europejskich i akceptują towarzystwa „mieszane”. Drugą kwestią jest fakt, że w krajach mniej zradykalizowanych, np. w Tunezji, odchodzi się od ortodoksyjnego przestrzegania praw muzułmańskich, kraje się europeizują.

Należy pamiętać, że meczety to miejsca święte. To miejsca kultu religii, którym należy się odpowiedni szacunek. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie oraz- co najważniejsze- okryć całe ciało. Kobiety- każdej religii- muszą zakrywać głowy wchodząc do meczetu. W meczecie nie należy także robić zdjęć modlącym się ludziom- zwłaszcza kobietom. Najważniejszym jest- nie można przechodzić przed osobą modlącą się!

W niektórych krajach nie wypada wszystkiego zjadać z talerza. Pozostawienie żywności jest symbolem obfitości i jest komplementem oraz podziękowaniem dla osoby, która nas częstuje.

Ważną może się okazać wiedza na temat sposobu jedzenia w krajach muzułmańskich, gdzie po pierwsze- z reguły nie używa się sztućców, a po drugie należy jeść prawą ręką. Lewa ręka jest uważana za nieczystą, ponieważ lewa ręka służy do podmywania się. Lewą ręką nie wolno także niczego podawać ani brać. Podobnie jest z nogami- w niektórych krajach arabskich mawia się, że wchodzimy do mieszkań i wszystkich pomieszczeń prawą nogą (na marginesie dodam, że głośno pozdrawiając wszystkich domowników), a lewą nogą wchodzimy wyłącznie do toalety. Nie jest to jednak rygorystycznie przestrzegany nakaz. 🙂

Należy również unikać demonstracyjnego spożywania pokarmów i napojów w miesiącu postu Muzułmanów- Ramadanie. To miesiąc, kiedy przez trzydzieści dni unika się wszystkich przyjemności, jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. Należy to uszanować, gdyż jest to bardzo ważny czas w życiu Muzułmanów.

Podczas rozmowy niezwykle ważny jest kontakt wzrokowy z rozmówcą. Jednak wpatrywanie się kobiety uważane jest za obraźliwe.

Tak jak my oczekujemy uszanowania naszego kraju, religii oraz obyczajów, tak samo powinniśmy pokazać, że szanujemy obyczaje krajów, których gośćmi stajemy się podczas wakacji. Chociaż w ten sposób możemy podziękować tubylcom za gościnność oraz możliwość spędzenia wspaniałego urlopu w ich kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here