Stambuł – czyli co warto zobaczyć w Turcji?

0

stambulTurcja jest krajem położonym częściowo w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie. Część europejska – Tracja stanowi 3% powierzchni kraju i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Kraj otaczają cztery morza: Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne.

Zwiedzając Turcję należy zacząć od Stambułu (tur. İstanbul)– największego miasta w Turcji i jednego z największych miast świata. To miejsce bogate pod względem kulturowym, zabytkowym, a także geograficznym, gdyż leży na dwóch kontynentach- w Europie i Azji. Należy wspomnieć, że İstanbul nie jest pierwszą nazwą miasta. Początkowo miasto nosiło nazwę Bizancjum, a później Konstantynopol- jest to dowodem na bardzo długie istnienie miasta. Należy wspomnieć, iż pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki kamienia. Pierwsza osada istniała w epoce brązu na terenie dzisiejszego Pałacu Topkapı (tur. Topkapı Sarayı), który znajduje się w centrum Stambułu. Pałac miał być murowaną kopią obozów, w jakich mieszkały koczownicze plemiona tureckie. Dlatego nie miała być to pojedyncza budowla, lecz cały kompleks różnych pawilonów. W pałacu warto zobaczyć Harem składający się z labiryntu komnat, w których mieszkały kobiety sułtana, Skarbiec, w którym znajduje się kolekcja przeróżnych dzieł sztuki zdobionych kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, Sanktuarium Płaszcza Proroka – składające się z pięciu komnat, w których znajdują się najświętsze relikwie islamu, wśród których najważniejszy jest płaszcz, który kiedyś nosił Prorok Mahomet. Topkapı jest udostępniony turystom i pełni funkcję muzeum.

Niedaleko pałacu znajduje się Kościół Mądrości Bożej – Hagia Sofia (tur. Ayasofya), który w 1453 został zamieniony przez Turków na meczet. Obecnie znajduje się w niej muzeum.

Naprzeciwko niej znajduje się przepiękny Błękitny Meczet, będący najwspanialszych przykładem sztuki islamskiej w Turcji. Jego nazwa pochodzi od dekorujących go niebieskich płytek ceramicznych wytwarzanych w Izniku. W meczecie którego wiedzie pięć bram, ustawiono łącznie sześć minaretów.

Istanbul stanowi przykład bogatej i barwnej mozaiki kulturowej, bowiem w sposób harmonijny łączy w sobie tradycję i architekturę europejskiego Zachodu i orientalnego Wschodu. Beyoğlu to miejsce, w którym skupiają się wielkie centra handlowe, butiki, kafejki, restauracje, dyskoteki i puby. Przez turystów dzielnica ta zwana jest „dzielnicą rozrywki” ze względu na ilość i różnorodność obecnych atrakcji.

Stambuł kojarzy się przede wszystkim z zakupami na bazarze oraz targowaniem. Najpopularniejszym bazarem jest Kapalı Çarşı (Wielki Bazar lub Krtyty Bazar), do którego możemy dojść spacerkiem z Błękitnego Meczetu. Bazar jest ośrodkiem sprzedaży najdroższych kobierców, antyków, biżuterii i zdobionych wydań Koranu, dywanów, ubrań oraz pamiątek.

Zwiedzając Stambuł koniecznie trzeba wybrać się w rejs po Bosforze – cieśninie, która dzieli miasto na część azjatycką i europejską. Najlepszą rozrywkę zapewnia rejs promem po najbardziej popularnych szlakach cieśniny.

Istambuł to magiczne miasto, którego nie sposób ominąć zwiedzając Turcję. Wymienione wyżej miejsca to tylko nieliczna część tego, co miasto proponuje turystom. Jeden dzień z pewnością wystarczy, by zauważyć magię Stambułu i zakochać się w nim. Jednak jeden dzień to zdecydowanie zbyt mało, by zobaczyć wszystko to, co miasto nam oferuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here