Jak ubrać się na wycieczkę?

Jak się ubrać na wycieczkę - czy to rzeczywiście pytanie retoryczne? Nie wszyscy chyba wiedzą, na jakie elementy garderoby powinni zwrócić uwagę. Ten tekst przygotowaliśmy właśnie dla nich.

0

ubranie na wycieczkeKażdy wprawny turysta doskonale wie, jak przygotować siebie i swoją garderobę do wojaży. Nie wszyscy jednak mogą nazwać się doświadczonymi podróżnikami i to właśnie Ci najczęściej popełniają błędy w doborze garderoby i obuwia na wycieczki. W Destro podpowiemy im, jak powinni ubrać się na wycieczkę.

 

Grunt to obuwie

Doświadczeni piechurzy, szczególnie wędrujący po górach, doskonale wiedzą, jak duży wpływ na komfort podróżowania ma odpowiednie obuwie. To do spacerów po górach i terenach dzikich powinno być typowo sportowe, wiązane i dobrze trzymające kostkę, tak jak profesjonalne buty trekingowe czy wysokie adidasy. Tylko takie buty zasługują na miano dobrych kompanów podróży po trudnych terenach. Są bardzo wygodne, stabilne i bezpieczne.

Na innego typu wycieczki można założyć nieco mniej zachowawcze buty. Zwiedzanie zabytków miejskiej architektury i podróżowanie autokarem nie jest bowiem związane z dużym ryzykiem urazów. Turysta nie planujący wędrówek po trudnym terenie może z powodzeniem zadowolić się obuwiem codziennym – na przykład trampkami lub sandałami. Oczywiście, dla własnej wygody powinien zrezygnować z butów wizytowych, klapek i obcasów.

Odzież wierzchnia

Pogoda potrafi płatać figle, dlatego każdy podróżnik musi zabezpieczyć się na wypadek jej wybryków – na przykład nieoczekiwanego deszczu. Niezwykle ważne jest dobre okrycie wierzchnie. Do najpopularniejszych wśród turystów należą płaszcze i kurtki przeciwdeszczowe oraz specjalistyczne kurtki trekkingowe i sztormiaki. Są one nieprzemakalne, ale jednocześnie lekkie (nie są dużym obciążeniem dla bagażu) i ciepłe. Chronią przed deszczem, wiatrem i zimnem. Tylko w takie okrycia wierzchnie warto ubrać się na wycieczkę.

Nakrycie głowy

Element garderoby każdego doświadczonego turysty. Nie należy o nim zapominać, nawet jeśli nie planuje się wędrówek w pełnym słońcu. Głowę trzeba chronić przed przegrzaniem i udarem o każdej porze roku. Zawsze warto zaopatrzyć się w kapelusz, czapkę z daszkiem lub chustę na głowę. Ważne jest, aby nakrycie głowy było wygodne – nigdzie nie uciskało ani nie odparzało skóry. Dobrze, gdyby było również przewiewne i nie powodowało nadmiernej potliwości.

Na cebulkę

W podróż najlepiej jest ubrać się na cebulkę. Ubiór warstwowy sprawdza się nawet przy często zmieniającej się pogodzie. Dlatego właśnie wprawni turyści na koszulkę z krótkim rękawkiem nakładają zapinaną bluzę, a na nią jeszcze kurtkę. Zawsze przecież, gdy będzie im za gorąco, mogą pozbyć się którejś warstwy.

 

Ubiór podróżnika powinien być przede wszystkim wygodny. Musi składać się z odpowiedniego obuwia, dobrego okrycia wierzchniego i nakrycia głowy. Najlepiej, jeśli garderoba turysty jest skomponowana warstwowo, co pozwala na szybką modyfikację ubioru tak, aby był zgodny z aktualną pogodą. Względy praktyczne powinny przeważać nad tymi estetycznymi – oto klucz do odpowiedzi, jak ubrać się na wycieczkę.

A ty? Jak ubierasz się na wycieczki? Czego nigdy nie zakładasz, a z czym się nie rozstajesz? Zapraszamy do dyskusji z Destro w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here