Jak stawiać pasjansa?

0

pasjansPasjans z języka francuskiego oznacza cierpliwość. Jest grą karcianą, z reguły jednoosobową. Rozgrywka odbywa się za pomocą jednej lub dwóch talii kart, a celem gry jest ułożenie wszystkich kart w kolejności od najmniejszej do największej na asach. Stawianie pasjansa jest uważane także za rodzaj wróżby, zatem stawiając pasjansa szukamy odpowiedzi „tak” lub „nie”.

Główna zasada pasjansa to zmaganie się z prawdopodobieństwem i korzystanie z własnej spostrzegawczości i perfekcyjnej pamięci wzrokowej osoby stawiającej go.

Istnieje wiele rozkładów pasjansów, ale trzy z nich są dobre zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych „układaczy”.

Sposób pierwszy: potrzebujemy talię 52 kart, którą przekładamy raz. Rysunkami do góry rozkładamy osiem kart i sprawdzamy, czy pośród nich jest para kart o następującej po sobie wartości. Nie zwracamy przy tym uwagi na kolor. Jeśli znajdziemy taką parę, to możemy zakryć ją dwiema kolejnymi kartami z naszej talii. Gdy wszystkie karty znajdą się już na stole, nasz pasjans wyszedł, czyli los jest nam przychylny- odpowiedź na ewentualnie zadane pytanie brzmi „tak”.

Drugim sposobem jest pasjans o nazwie „Pary”. Potrzebujemy do niego także talię 52 kart i zaczynamy tak samo, jak w sposobie poprzednim. Talię przekładamy raz i rozkładamy zakryte karty – po cztery w każdym rzędzie, aż rozłożymy całą talię. Odkrywamy górne karty i szukamy, czy znajdują się wśród nich figurowe pary. Jeśli tak, zbieramy je i odkrywamy te karty, które leżały pod nimi. Pasjans nam wyjdzie, jeśli uda się nam zebrać wszystkie karty.

No i trzeci, najbardziej popularny pasjans. Talię kart rozkładamy w siedmiu rzędach – wszystkie karty muszą być zakryte- potem w sześciu, pięciu, itp.. Odkrywamy karty będące na samym dole rzędów. Celem gry jest zebranie w czterech grupach kart zgodnie z ich hierarchią. Karty muszą być ułożone kolorami na przemian zaczynając od Asa, następnie schodząc od dwójki do Króla. Pamiętajmy, że można przekładać jedną kartę lub kilka jednocześnie zachowując zasadę ten sam kolor na tym samym kolorze. Jeśli uda nam się ułożyć cztery grupy kolorów, pasjans nam wyszedł.

Udanej zabawy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here