Sposoby na przetrwanie upałów

0

Lato w pełni, czas wakacji i relaksu. Jednak co zrobić, kiedy upał nie pozwala nam odpocząć i czujemy się, jak w saunie? Jest na to kilka sposób. Może od razu nie poczujemy się, jak na Syberii, ale na pewno zrobi się przyjemniej.

Zaczynając od nas samych to warto przede wszystkim ubierać się przewiewnie. Najlepsze są ubrania z naturalnych materiałów.

Jeśli jesteśmy w domu to możemy pozwolić sobie na chłodny prysznic. Tylko warto pamiętać, żeby był chłodny, a nie zimny, ponieważ takie zmiany temperatur niekorzystnie wpływają na nasze ciało.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest uzupełnianie wody w organizmie. Pod wpływem ciepła ciało poci się, aby wyrównać temperaturę i uchronić nas przed przegrzaniem, ale to grozi odwodnieniu i np. zasłabnięciu.

Chłodzące będą również wszelkie sorbety i owoce. Posiłki w czasie upałów powinny być lekkie. Im więcej warzyw i owoców tym mniej obciążony nasz żołądek. To powoduje, że my sami czujemy się lżejsi i mniej zmęczeni.

Kiedy już poradzimy sobie z samym sobą to warto pomyśleć o pomieszczeniu, w którym przebywamy. Wiadomo, że najlepsza jest w takim momencie klimatyzacja, ale po pierwsze jest niezdrowa, a po drugie dosyć kosztowna. Pozostaje nam samodzielna walka z upałem.

Po pierwsze, kiedy wychodzimy z domu to nie warto otwierać okien, ponieważ wówczas wlatuje ciepłe powietrze. Za to lepiej zasłonić okna i otworzyć dopiero wieczorem, kiedy jest chłodniej.

Drugą sprawą jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Można kupić specjalne nawilżacze albo nalać wody do miski, wazonu i postawić na parapecie. Pamiętajmy tylko o wymianie wody raz na dobę.

Kolejnym krokiem do schłodzenia pomieszczenia jest jego dobre przewietrzenie. Wieczorem powinniśmy otworzyć wszystkie okna, ale tak, żeby nie zrobić przeciągu, ponieważ w upały łatwiej o przeziębienie. Na noc również zostawiajmy okna otwarte, bo to ułatwi zasypianie i wypoczynek.

Tymi sposobami schłodzimy atmosferę w powietrzu, a podgrzejemy tą między nami, ponieważ wypoczęty człowiek to szczęśliwy człowiek i mający ochotę na wakacyjne szaleństwo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here