Wakacje bez rodziców, o czym porozmawiać z dzieckiem przed jego wyjazdem?

0

Małe dziecko, mały problem. Duże dziecko, duży problem. Chyba każdy z rodziców to wie. O ile nad małym rodzice mają kontrolę, o tyle nad starszym, a szczególnie dorastającym, mają coraz mniejszą. Problem zaczyna się, kiedy przychodzi czas na pierwsze wakacje bez rodziców. Jednak można ten problem zlikwidować, a przynajmniej zmniejszyć. Sposób jest jeden. Należy szczerze i spokojnie porozmawiać z dzieckiem.

Spraw do omówienia jest kilka. Zaczynając od bezpieczeństwa. Rodzice powinni poruszyć ten temat, aby wiedzieć, że dziecko zostało uświadomione. To pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych problemów. Jednak co oznacza bezpieczeństwo? Przede wszystkim to, aby dziecko dbało o siebie i dzwoniło raz dziennie do rodziców. Należy wytłumaczyć co powinno zrobić w razie problemów z rówieśnikami lub obcymi osobami. Czyli powinno bezzwłocznie powiadomić opiekuna albo służby, ponieważ to jeszcze zależy od tego, czy dziecko wyjeżdża na wycieczkę zorganizowaną, czy samodzielnie. Drugą i bardzo ważną sprawą jest bezpieczny seks. Dzieci powinny być poinformowane, jak zabezpieczać się, ponieważ to nie chroni tylko przed ciążą, ale również przed chorobami.

Rodzice powinni również powiedzieć, co robić w przypadku chorób. Takich, jak zatrucie, przeziębienie, itp. Najprostszym sposobem jest zaopatrzenie nastolatka w niezbędne lekarstwa.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest rozmowa na temat narkotyków i alkoholu. Lepiej nie stosować gróźb i kar, ale spokojnie wytłumaczyć, że są to używki szkodliwe i przedstawić skutki ich brania. Jednak ten problem nie dotyczy tylko wyjazdów. Dzieci powinny wiedzieć o takich zagrożeniach zawsze.

Należy dziecko wyposażyć w niezbędne numery, typu pogotowie, policja.

Również bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie miejsca docelowego.

Jednak trzeba pamiętać, że najważniejsze jest wspólne zaufanie, które należy budować od najmłodszych lat. Nagłe uświadamianie może mieć odwrotny skutek, ponieważ nastolatkowi nie lubią zakazów i nakazów. To od rodziców wiele zależy. Jeśli dorastające dziecko widzi, że rodzice traktują je poważnie i na równi, a nie jak przedmiot, wówczas na pewno będzie się starało nie narobić problemów i nie zawieść rodziców. Po prostu będzie się samo pilnowało.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here