Co oznaczają ozdoby na choince?

0

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z symboliki bożonarodzeniowej gwiazdy, dzwonków czy samego drzewka.

bombka na choinkeKażdy tradycjonalista powinien wiedzieć, że dekoracje świąteczne mają różne symbole i znaczenie. W wielu kulturach drzewo zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Kolorowe łańcuchy zacieśniają więzi rodzinne, a gwiazdki pomagają w powrotach do domu z dalekich stron. Dzwoneczki to znak dobrej nowiny i radości, zaś światełka i lampki bronią przed złem, ciemnościami oraz odwracają ludzką nieżyczliwość. W chrześcijańskiej symbolice religijnej światło wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan. Aniołki na choince opiekują się domem. Zawieszanie pierników zwiastowało dostatek w nadchodzącym roku, a jabłka symbolizują zdrowie i urodę. Orzechy, zawijane w sreberka nieść mają dobrobyt i siłę.

Warto więc zastanowić się, czy chcemy być modni, czy jednak wolimy ozdobić swoje drzewko zgodnie z tradycją, symboliką i według wskazówek naszych pradziadów.

Bożonarodzeniowa choinka znana jest w Polsce w dwóch postaciach. Jako drzewko lub jego wierzchołek zwisający z sufitu lub drzewko stojące na podłodze lub stole. Pierwsza postać drzewka wiązana jest z prastarą, pogańską tradycją ludową i kultem zielonego drzewka – symbolu życiodajnej siły, zdrowia, szczęścia i urodzaju. Od kilku lat modna jest również jemioła. Zwyczajowo pod jemiołą całują się zakochani i osoby skłócone ze sobą. Pęk jemioły należy trzymać w dom do następnych świąt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here