Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

0

noworoczne obietniceNowy Rok wiąże się z nadzieją na zmianę, oczywiście na lepsze. Dlatego wielu z nas chętnie podejmuje różne postanowienia.

Po zerwaniu ostatniej kartki z kalendarza wielu z nas do zrobienia pozostaje tylko jedno: ułożyć listę postanowień na Nowy Rok. Ale jak ich dotrzymać? Dobrze jest wiedzieć o trzech zasadniczych rzeczach: jaką mamy motywację, jak powinny być formułowane cele i jakie będą ich sposoby realizacji.

Motywacja jest bardzo ważna. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: po co mi ten cel, co jest motywacją do jego spełnienia? Bo często bywa przykrywką dla innych nie zaspokojonych potrzeb.

  1. Cel musi być konkretny, nie ogólny. Np. powiedzmy sobie, że każdego miesiąca schudniemy 2 kg.
  2. Cel musi być również określony w czasie. Np., że w ciągu dwóch lat nauczymy się języka obcego.
  3. Efekt sformułujmy pozytywnie. Powinniśmy wiedzieć co mamy robić, bo wtedy jesteśmy bardziej skuteczni w działaniu.
  4. Cel powinien być sprawdzalny. Mamy prawo wiedzieć, co osiągnęliśmy. Najłatwiej zbadać to obiektywnie, np. ważąc się. Ale można też wyznaczyć subiektywny sposób mierzenia sukcesu, np. oceniając wygląd po rzuceniu palenia.
  5. Cel musi być realny do osiągnięcia. Trzeba liczyć się przykładowo z ograniczeniami wieku, bo nie w każdym zostaniesz baletnicą.
  6. Cel powinien być przyjazny nam, światu i otoczeniu. Dobrze, gdy jest uwzględniony z bliskimi, bo wtedy znajdujemy wsparcie.

Lepsze są małe zmiany, które można łatwiej zrealizować, bo sukces umacnia wiarę w siebie. Jeżeli dotrzymujemy danego słowa, możemy zafundować sobie, jakąś nagrodę, która nie stoi w sprzeczności z celem i jego realizacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here