Jak uniknąć niechcianych prezentów?

0

prezentZależy komu wręczamy prezent, wiek obdarowywanego, płeć, stan konta kupującego, emocje, czasem zobowiązania. Większość ludzi na świecie kupuje souveniry, przekazując wraz z nimi pewne komunikaty – radość z obdarowania, chęć sprawienia przyjemności lub niespodzianki, szacunek, wdzięczność.

Znajomym raczej dobierajmy prezenty uniwersalne, pióro, długopis, organizer i niezbyt kosztowne, aby nie wywoływać potrzeby rewanżu. Hobbyście obserwującemu niebo nocą przyda się encyklopedia nieba, turyście-buty do wygodnego chodu albo dres.

Uważajmy na kosmetyki i biżuterię, aby młodej kobiety nie obdarować kremem na zmarszczki albo wodą toaletową z zapachem, którego nie znosi. Unikajmy też tandetnych produktów. I nie kupujmy dziecku piętnastego misia, osiemnastej lalki, lepiej zabawkę edukacyjną, grę planszową, ciastolinę z foremkami.

Nie poddawajmy się szaleństwu zakupów. Przygotujmy listę sprawunków dla mamy, taty, córki, syna, babci. A przede wszystkim zastanówmy się, ile możemy wydać. Warto poznać upodobania bliskich, dyskretnie podpytując, jakiej książki nie czytali, płyty nie słuchali itd. Nie śpieszmy się, bo pośpiech jest złym doradcą. Ta ostatnia rada przyda się mężczyźnie kupującemu żonie pierwszy z brzegu drobiazg, bo nienawidzi włóczenia się po hipermarketach.

Sporo kobiet lubi element zaskoczenia, ale perfumami lub biżuterią, nigdy patelnią do kuchni. A mężczyźni nie zachwycą się kolejnymi kalesonami, szalikiem lub skarpetkami.

Nie kupujmy w pierwszym lepszym sklepie, bo za rogiem może być dużo taniej. Zróbmy wstępny przegląd półek, aby uniknąć chytrych, handlowych pułapek, zastanówmy się, czemu te, a nie inne zabawki stoją na wysokości oczu, czemu są przecenione? Czytajmy metki, aby znać jakość tkanin, zabawek, dobrać odpowiedni zapach perfum, wody toaletowej, rozmiar eleganckiej bielizny. Przed płaceniem warto przejrzeć zakupy, może coś trzeba odłożyć na półkę. Nie obdarowujmy prezentami nazbyt kosztownymi tylko dlatego, aby dowieść, jacy jesteśmy zamożni. Po pierwsze, obdarowany może czuć się skrępowany. A po drugie, upominek ma mówić o uczuciach, a nie o bogactwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here