Co należy wiedzieć o bolesnym miesiączkowaniu?

0

bolesne miesiaczkowanieWiele kobiet tuż przed miesiączką lub podczas jej trwania odczuwa różne dolegliwości. Zazwyczaj są to bóle brzucha oraz uczucie ciężaru w rejonie miednicy. Są one spowodowane głównie przez prostaglandyny, związki chemiczne podobne do hormonów, powodujące skurcze mięśnia macicy, potrzebne do opróżnienia macicy z płynu miesiączkowego. U niektórych kobiet bóle brzucha o charakterze skurczowym łagodnieją po urodzeniu dziecka, u innych przeciwnie – dolegliwości te się nasilają.

Pierwotne bolesne miesiączkowanie może być zazwyczaj złagodzone przez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które blokują nadmierne wytwarzanie prostaglandyn. Najszerzej stosowane są kwas acetylosalicylowy i ibuprofen. Jeśli nie czuć poprawy, lekarz może przypisać silniejszy lek z tej grupy. Często trzeba wypróbować kilka leków przeciwbólowych gdyż ich skuteczność zależy od organizmy pacjentki. Aby zapobiec bolesnemu miesiączkowaniu należy rozpocząć stosowanie leku na dzień lub dwa przed spodziewanym okresem i kontynuować je dzień lub po rozpoczęciu krwawienia. Dzięki temu unikniemy bólów głowy czy krzyża.

5-10% kobiet cierpiących na silne bóle miesiączkowe nie odczuwa ulgi po lekach z grupy niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych. W tych wypadkach lekarz może zlecić kodeinę lub inne leki o podobnym działaniu. Innym sposobem leczenia jest stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych. Wiele kobiet stosując je stwierdza, że bóle miesiączkowe nie stanowią same w sobie wskazania do stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych, to – w wypadku wyboru metod zapobiegania ciąży – powinno być brane pod uwagę.

W 5-10% bóle miesiączkowe bywają objawem wtórnym np. endometriozy (tkanki normalnie wyścielającej macicę, rozrastającej się w innych miejscach). Wtórne bóle miesiączkowe zaczyna się głównie po 30 roku życia, może to być spowodowane przez mięśniaki. Nagłe, ostre bóle mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną lub pęknięcie torbieli jajnika. Bóle i tkliwość w podbrzuszu, zwłaszcza z towarzyszącą im gorączką, upławami, nieregularnymi krwawieniami lub bólami krzyża mogą być objawem stanu zapalnego w miednicy mniejszej.

Dwa ćwiczenia jogi należą do łagodzących bolesne miesiączki.

  1. To, pozycja „trupa” – leżenie płasko na plecach z nogami lekko rozsuniętymi i ramionami wyciągniętymi po bokach, dłońmi do góry.
  2. Pozycja wyciągniętego kota – uniesienie miednicy oraz swobodny skręt grzbietowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here