Co należy wiedzieć o toksoplazmie?

0

mycie pomidorowToksoplazma jest chorobą pasożytniczą, pojawiającą się u prawie wszystkich zwierząt stałocieplnych. Wywołuje ją jednokomórkowy, pasożytniczy pierwotniak. Człowiek najczęściej nabawi się tej choroby jedzą niedogotowane mięso zarażonych zwierząt. Koty są często niesłusznie uważane za główne źródło zakażenia. Ludzie mogą zarazić się toksoplazmą od kotów wyłącznie przez bezpośredni kontakt z ich odchodami, zawierającymi jaja T.gondii. Kot często zjada zarażone mięso myszy lub szczura.

Jeżeli człowiek lub zwierzę, zje T. gonidii lub jego jaja, pierwotniak umiejscawia się w różnych tkankach organizmu, zwykle w mięśniach, ale też w mózgu, oku, sercu czy płucach. Organizm w tedy zaczyna wytwarzać przeciwciała, by zwalczyć pasożyta, który pozostaje żywy wewnątrz cyst całe życie gospodarza. Objawy, które zwykle występują po kilku tygodniach, to złe samopoczucie, bóle mięśni, gardła, czasami gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Toksoplazma nie jest ciężką chorobą, jednak są 2 wyjątki: – piorunująca, rozsiana toksoplazma, która może spowodować zapalenie mózgu, wątroby, serca oraz płuc. Ta postać toksoplazmy pojawia się u chorych na AIDS i innych osób z osłabionym układem oddechowym. – Wrodzona toksoplazma, kiedy na skutek zarażenia kobiety w ciąży dochodzi do zakażenia płodu. U dziecka z wrodzoną toksoplazmą, oprócz upośledzenia umysłowego, mogą występować głuchota, ślepota a także napady padaczkowe.

Większość przypadków toksoplazmy przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Ostre zakażenie, szczególnie u pacjentów chorych na AIDS, jest leczone doustnymi, przeciwpierwotniakowymi lekami. Terapia kobiet ciężarnych jest dość trudna. Badania wykazują, że leczenie pacjentek przechodzących ostrą inwazję pasożyta zmniejsza częstość występowania, a także nasilenie przebiegu wrodzonej toksoplazmy, jednak zażywane leki, są niebezpieczne dla płodu.

Zapobieganie jest najlepszym sposobem samoleczenia. Poniżej znajdują się praktyczne wskazówki: – upewniajmy się czy mięso jest na pewno ugotowane; – myjmy ręce i naczynia po kontakcie z surowym mięsem; – aby chronić koty domowe, podawajmy im tylko gotową karmę; – używajmy suchych podściółek dla kota i codziennie pozbywajmy się jego odchodów; – używajmy rękawiczek do pracy w ziemi, ponieważ może ona zawierać kocie odchody. – przykrywajmy piaskownicę gdy nie bawią się w niej dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here