Co pić by zdrowo żyć?

0

woda picieZa mało pijemy. Tymczasem woda jest niezbędnym składnikiem pożywienia. Mimo, że nie dostarcza energii, należy do najważniejszych składników pokarmowych. Nie bez przyczyny nazywana jest „źródłem życia”. Zbyt małe nawodnienie organizmu może być przyczyną pogarszania stanu psychofizycznego oraz może prowadzić do: bezsenności, dręczącego pragnienia, rozdrażnienia, zaczerwienienia skóry, braku apetytu, zaburzeń oddychania, wysychania błony śluzowej jamy ustnej oraz osłabienia sił fizycznych.

Przede wszystkim należy skupić się na wodzie mineralnej bądź źródlanej, dlatego, że tej wody pijemy za mało. Niestety często wodę zastępujemy sokami czy napojami gazowanymi, które nie mają tylu właściwości mineralnych co woda, a dodatkowo mają znacznie więcej kalorii. Osoby odchudzające się powinny zrezygnować z soków owocowych, bo mają one dużą wartość kaloryczną. Zdecydowanie lepiej jeść świeże owoce, gdyż zawarty w nich błonnik pokarmowy wypełnia żołądek i powoduje efekt sytości.

Rozróżniamy kolka gatunków wody. Najbardziej znane to przede wszystkim źródlana, niegazowana i gazowana. Każda ma swoje właściwości. Jednak najbezpieczniej jest pić wodę średnio zmineralizowaną, o zawartości minerałów 1000-1500 mg/l.

Z kolei małe dzieci nie powinny pić wody mineralnej z uwagi na zbyt wysokie właściwości mineralizacji. Bezpiecznie jest podać wodę źródlaną. I nie powinna ona mieć więcej minerałów niż do 1000 mg/l.

Warto w swoją dietę, niezależnie czy jest ona odchudzająca czy nie, wprowadzić różnego rodzaju herbaty. Do najzdrowszych zaliczamy zieloną, czerwoną, białą i czarną. Również herbaty owocowe mają wiele składników, które są nam na co dzień niezbędne.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najwięcej kawy piją osoby, które mają problem z nadwagą czy otyłością. Owszem kofeina zawiera błonnik rozpuszczalny, który wzmaga perystaltykę jelit, powodując, że częściej chodzimy do toalety. Jednak mała czarna w żaden sposób nie spali tkanki tłuszczowej. Miłośnicy kawy i odchudzania muszą wiedzieć, że w pierwszych etapach stosowania diety nie powinno się spożywać kawy w żadnej postaci gdyż działa odwadniająco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here