Co to jest autyzm?

0

autyzmAutyzm jest złożonym zespołem chorobowym występującym u dzieci. Charakteryzuje się nierównym rozwojem intelektualnym, co prowadzi do niewłaściwego rozwoju społecznego, a jego typowe objawy to obojętność na bodźce zewnętrzne oraz brak możliwości porozumienia się z otoczeniem. Chore dzieci nie mówią i nie rozumieją, tego co się do nich mówi, nie potrafią i nie chcą odpoczywać, często powtarzają automatycznie te same czynności i nie akceptują zmian. Niejednokrotnie autystyczne dzieci wykonują powtarzając się monotonne ruchy ciałem, bywa też, że nawet najmniejsza zmiana w ich otoczeniu powoduje agresję lub bardzo silny lęk.

Mimo, że przyczyna autyzmu nie jest znana, schorzenie zalicza się do zaburzeń neuropsychologicznych. Sądzi się, że niektóre przypadki są związane z różyczką występującą u matki w czasie ciąży, wrodzonymi schorzeniami metabolicznymi, zapaleniem mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. Niekiedy autyzm pojawia się u dzieci, których rozwój początkowo był nieprawidłowy, a później w sposób niewyjaśniony doszło do jego cofnięcia. Niektóre dzieci autystyczne mają niski współczynnik inteligencji, inne prawidłowy, a nieliczne bardzo wysoki, żadne z nich jednak nie potrafi dostosować się do życia społecznego. Najczęściej rozpoznanie autyzmu stawiane jest u dzieci w wieku ok. 3 lat, kiedy już wyraźnie widać, że rozwój mowy jest zaburzony. Nie ma żadnego leku zwalczającego tę chorobę. Stosuje się natomiast leczenie, którego celem jest ułatwienie nauki mowy i zdobycie podstawowych umiejętności życiowych. Ponieważ każdy przypadek autyzmu jest inny, zawsze musi być stosowany indywidualny program leczenia.

Można stosować również inne metody leczenia, np.: Terapia sztuką – terapeuci zachęcają dzieci do uprawiania twórczości artystycznej. Jako tworzywo służy im glina, kredki, farby, kolorowy papier. Celem takiego leczenia jest ułatwienie dzieciom okazywanie uczuć i przeżyć. Kontakt ze zwierzętami – jest to obiecująca metoda leczenia. Według naukowców takie metody pomagają dzieciom wyjść z samotności, zmniejszają ich trudności związane z nauką oraz ułatwiają emocjonalne kontakty z innymi ludźmi. Muzykoterapia i leczenie tańcem – wspólny taniec i muzykoterapia ułatwiają kontakt z innymi osobami oraz umożliwiają przełamanie zachowań schematycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here