Co to jest hipochondria?

0

chorobaHipochondria jest to przesadna obawa o swój stan zdrowia połączona zazwyczaj z wyolbrzymianiem niewielkich dolegliwości. U niektórych występuje ona stale, a u innych czasowo (w okresach depresji, leku czy strachu). Nieznacznie częściej występuje u mężczyzn i dotyczy wszystkich grup wiekowych. W przeciwieństwie do innych osób, hipochondryków nie uspokaja opinia lekarza, że nie dostrzega u nich żadnej poważnej choroby. Chodzą do wielu lekarzy, w nadziei, że któryś stwierdzi u nich jakąś chorobę. Mimo to nie znana jest przyczyna hipochondrii, ustalono niektóre czynniki predysponujące do niej. U niektórych osób za podstawę służy rzeczywista choroba. W pewnych przypadkach ucieczka w chorobę umożliwia niewypełnienie podjętych zobowiązań lub uniknięcie konieczności powzięcia ważnych decyzji. Niektóre badania sugerują, że osoby z hipochondrią znacznie silniej odbierają pewne objawy somatyczne. To, co większość osób uzna, za niewielkie ukłucie, osoby z hipochondrią ocenią jako bardzo ostry ból.

Nawet jeżeli lekarz podejrzewa hipochondrię, zawsze zaleca wykonanie badań dodatkowych, gdyż musi wziąć pod uwagę, że dolegliwości mogą być związane z rzeczywistą chorobą somatyczną. Badania zwykle obejmują badanie rentgenowskie klatki piersiowej, elektrokardiogram, a także inne, w zależności od zgłaszanych dolegliwości. Niekiedy lekarz prosi pacjenta o wypełnienie specjalnego formularza, zawierającego długą listę objawów. Stwierdzenie dużej liczby objawów, które nie mają racjonalnego wytłumaczenia, nasuwa podejrzenie hipochondrii.

W leczeniu hipochondrii najbardziej skuteczne są różne formy psychoterapii, niestety hipochondrycy na ogół nie godzą się na terapię psychologiczną lub psychiatryczną. Skuteczna jest również terapia tańcem i tai chi, joga i medytacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here