Jak sobie radzić z opryszczką?

0

ustaWykwity opryszczki są małymi bolesnymi pęcherzykami najczęściej skupionymi wokół ust. Pojawia się zwykle gromadnie i utrzymują od jednego do trzech tygodni. W tym czasie wykwity wypełniają się płynem, następnie zasklepiają, wysychają i znikają. W większości przypadków opryszczkę wywołuje typ I herpeswirusa, chociaż niekiedy się zdarza, że powoduje ją typ II, odpowiedzialny zwykle za opryszczkę narządów płciowych. Wirus opryszczki jest wysoce zakaźny i może pozostawić przez lata w organizmie w stanie utajenia. Niektóre osoby w ciągu całego swojego życia przechodzą wielokrotnie nawroty choroby. Wykwity opryszczki prawie zawsze rozpoznaje się na podstawie charakterystycznego wyglądu pęcherzyków. W przypadku rozwinięcia się wtórnego zakażenia bakteryjnego może zostać zlecone wykonanie posiewu.

Na ogół opryszczka goi się sama. Wyjątkiem może być pojawianie się wykwitów u osób z osłabionym układem odpornościowym lub zakażeniem zlokalizowanym w pobliżu oczu. W tym ostatnim przypadku należy natychmiast użyć kropli do oczu lub maści o działaniu przeciwwirusowym. Najczęściej lekarze zalecają w takiej sytuacji widarabinę, tryflurydynę lub idoksurydynę.

Rozległe owrzodzenia opryszczkowe pojawiające się w okolicy ust można bardzo skutecznie leczyć acyklowirem – środkiem przeciwwirusowym. Jeśli dojdzie do rozwinięcia zakażenia bakteryjnego, lekarz może również zalecić maść zawierającą antybiotyk.

Ból można złagodzić przyjmująca paracetamol lub ibuprofen. Przyłożenie kostki lodu na zmianę opryszczkową może przyspieszyć gojenie, podobnie jak przyłożenie do wykwitu bawełnianego wacika zamoczonego w zimnym mleku. Lepszy skutek daje zastosowanie jednej z tych metod, kiedy pojawią się pierwsze objawy opryszczki, czyli kłucie, mrowienie i swędzenie.

Kiedy już dojdzie do powstania pęcherzyka, można złagodzić dolegliwości, pijąc zimne napoje, ssąc zamrożone pałeczki soków owocowych lub stosując maść ichtiolową albo środki znieczulające dostępne bez recepty. Nie próbuj maskować opryszczki makijażem, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia zmian lub nawet zakażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here