Co to jest owulacja?

0

owulacja2Aby zrozumieć co to jest i jakie prawa natury rządzą się w czasie owulacji, należy zacząć od początku, czyli od menstruacji, bo właśnie 1 dzień miesiączkowania jest uznawany za 1 dzień cyklu. Cykl miesiączkowy dzieli się na 4 fazy, a są to:

faza krwawienia – czyli menstruacja
faza dojrzewania komórki jajowej (faza folikularna)
faza jajeczkowania – czyli owulacja
faza ciałka żółtego (faza lutealna)

Owulacja jest to właściwie krótki przedział czasu, kiedy dojrzała komórka jajowa wydostaje się z jajnika, a dokładniej z tzw. pęcherzyka Graafa. Komórka jajowa wędruje z jajnika przez jajowód do macicy i właśnie w tym i tylko tym czasie może dojść do zapłodnienia, żyje ona mniej więcej 24 godziny. Jajeczkowanie zachodzi dzięki hormonom FSH i LH sterowanym przez przysadkę mózgową. Hormon FSH wpływa na dojrzewanie komórki jajowej. Kiedy jeden z pęcherzyków Graafa jest dojrzały (osiąga wtedy wielkość około 20 mm) z przysadki mózgowej wydziela się zwiększona ilość hormonu luteinizującego LH, dzięki czemu pęcherzyk dominujący „ma siłę” aby pęknąć. Pozostałości po pęcherzyku przekształcają się w ciałko żółte, które jest odpowiedzialne za produkcję innego hormonu – progesteronu. Progesteron m.in. przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, jest bardzo ważnym hormonem przez cały okres ciąży. Od około 14–18 tygodnia ciąży produkcję progesteronu „przejmuje” łożysko, które produkuje hormon już do końca ciąży. W przypadku kiedy komórka jajowa nie została zapłodniona, ciałko żółte stopniowo zanika, przez co również spada poziom progesteronu, co prowadzi do złuszczania niepotrzebnej już rozrośniętej błony śluzowej, następuje menstruacja.

owulacja1W którym dniu występuje owulacja? Na to pytanie nie ma, niestety, jednej poprawnej odpowiedzi, na pewno stwierdzenie, że owulacja występuje w połowie cyklu nie zawsze jest prawdą. Prawdą jest natomiast to, że przeważnie na 14 dni przed następną menstruacją. Ale określenie tego nie jest łatwe, ponieważ rzadko która kobieta ma regularne co do dnia cykle, przeważnie  cykl miesiączkowy trwa od 28 do 32 dni. Opóźnienie lub przyspieszenie może wynikać w wielu powodów, jak na przykład zmiana klimatu, stres, przeziębienie, choroba itp. W określeniu momentu owulacji pomocne są metody polegające na obserwacji temperatury ciała i śluzu szyjkowego. Niektóre kobiety w czasie owulacji odczuwają ból w podbrzuszu albo obserwują niewielkie, skąpe plamienie trwające około 2 dni. Tak jak pisałam wcześniej, hormon progesteron odgrywa bardzo ważną rolę w przygotowaniu i utrzymaniu ciąży, ale powoduje również wzrost temperatury ciała, i tak wzrost temperatury ciała o ok. 0,5 stopnia przez min. 4 doby może świadczyć właśnie o owulacji. Około i podczas owulacji śluz szyjki macicy staje się ciągliwy i przezroczysty, podobny do białka jaja kurzego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here