Co to jest zgaga?

0

tabletkiNa zgagę ludzie zapadają często i zwykle jest to dolegliwość przewlekła. Nie ma nic wspólnego z chorobą serca, chociaż objawia się piekącym bólem w klatce piersiowej, który promieniuje do szyi i gardła, a czasem także do twarzy. Pojawia się zwykle po jedzeniu, szczególnie gdy leżymy. Często towarzyszy jej odbijanie i zarzucanie do jamy ustnej gorzkiego soku żołądkowego, co wywołuje nagłe wydzielanie śliny. Niektórzy skarżą się również na utrudnienie połykania, niezbyt nasilone bóle brzucha (rzadko występują wymioty).

Najczęściej jej przyczyną jest osłabienie mięśnia zwieracza wpustu. Mięsień ten ulega rozkurczeniu, kiedy pokarm przesuwa się przez przełyk, co umożliwia jego przejście do żołądka. Po przedostaniu się pokarmu do żołądka skurcz zwieracza natychmiast zamyka ujście przełyku do żołądka, co zapobiega zarzucaniu kwaśnego soku żołądkowego do przełyku.

Gdy mięsień ten wiotczeje, traci napięcie, wówczas przełyk nadal zostaje otwarty, kwaśny sok żołądkowy jest zarzucany do przełyku, wywołując bóle i uczucie zgagi. Żołądek pod wpływem pokarmu wydziela dużo soku żołądkowego, dlatego refluks przełykowy zwykle pojawia się po jedzeniu.

W razie dokuczliwej i przewlekłej zgagi leki farmakologiczne łagodzą dolegliwości. W rzadkich przypadkach ciężka, nasilająca się zgaga może wymagać leczenia operacyjnego w celu korekcji powikłań, takich jak zwężenie przełyku wskutek jego przewlekłego zapalenia.

Każdy na wiele sposobów może zapobiegać zgadze. Należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Jeść często, w małych ilościach, powoli i dokładnie przeżuwając każdy kęs. Unikać pokarmów tłustych oraz ostrych, alkoholu i kofeiny. Co najmniej w ciągu godziny po posiłku trzeba unikać schylania się i leżenia. Jeżeli zgaga jest szczególnie dokuczliwa w nocy, nie należy jeść na kilka godzin przed położeniem się i spać w pozycji półsiedzącej. Doraźną ulgę sprawiają ogólnie dostępne lek na nadkwasotę. Pamiętajmy aby zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, ponieważ czasami zawierają one składniki, których należy unikać w razie występowania innych chorób.