Co warto wiedzieć o medytacji?

0

MeditationMedytacja jest sposobem sprawowania kontroli mad umysłem dla osiągnięcia stanu odprężenia, wyciszenia i głębokiej samoświadomości umysłu. Medytację często się zaleca przy leczeniu napięć emocjonalnych i bólu fizycznego zamiast stosowania leków uspakajających oraz środków przeciwbólowych. Zajęcia z medytacji mogą prowadzić niektórzy lekarze, fizykoterapeuci, psychologowie, również specjaliści od jogi, akupunktury oraz innych form leczenia alternatywnego. Są również dostępne programy instruktażowe do użytku domowego, jednak zaleca się wykonywanie tego typu treningu pod okiem doświadczonego instruktora. Dzięki medytacji można kontrolować ból, łagodzić stresy, walczyć z bezsennością oraz przezwyciężać uczucie niepokoju i paniki. Stosuje się ją jako uzupełnienie klasycznych metod leczenia astmy, nadciśnienia, chorób wieńcowych oraz innych przewlekłych dolegliwości.

Z badań wynika, że w trakcie medytacji następują zmiany w układzie nerwowym i w obliczu zagrożenia pojawia się postawa przeciwna reakcji „walczyć lub uciekać”. Przy medytacji zmniejsza się ilość wytwarzanego w organizmie kortyzolu, hormonu, który pobudza właśnie taką reakcję. Dzięki obniżonemu poziomowi kortyzolu odprężamy się.

Czego można się spodziewać po medytacji? Celem medytacji jest osiągnięcie podwyższonego poziomu świadomości umysłowej poprzez koncentrację i wszystkie działania zmierzają do osiągnięcia takiego właśnie stanu.

Uwaga! Jeżeli odczuwasz ból i inne niepokojące objawy skontaktuj się z lekarzem, zanim zdecydujesz się na udział w zajęciach grupy medytacyjnej. Chociaż medytacja powoduje spadek ciśnienia krwi, nie należy rezygnować z leczenia, ponieważ jest to zazwyczaj działanie tymczasowe. Medytację należy raczej stosować jako uzupełnienie leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here