Co zrobić, gdy nagle okaże się, że mam poparzenie słoneczne lub jestem uczulona na słońce?

0

opalanieWiosną i latem często chcemy wyglądać pięknie. Jest to czas, kiedy siedząc w ogrodzie lub na plaży opalić się na słonku. Moment, kiedy nasza skóra nabiera naturalnego brązu, staje się złota. To jest właśnie to, co lubimy.  Często jednak pojawia się problem poparzenia słonecznego lub, co gorsze, alergii na promienie słoneczne.

Alergie na promienie słoneczne często pojawiają się latem podczas stosowania różnych leków. Jeśli poddajemy się kuracji farmakologicznej, nie zaszkodzi spytać lekarza, czy możemy przebywać na słońcu.  Substancje powodujące tego typu alergię, to substancje fitotoksyczne, którymi są np. niektóre antybiotyki starszej generacji (na przykład pefloksacyna). Fototoksyczne bywają także leki stosowane w chorobach krążenia, niektóre leki moczopędne, przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pamiętajmy, że reakcje mogą wystąpić niemal u każdego, dlatego należy zachować ostrożność stosując wszelkie leki latem.

Kiedy pojawią się na naszej skórze choćby najmniejsze zmiany, należy schować się do cienia i unikać nastawiania ciała na działanie promieni słonecznych na okres leczenia oraz po. Zmiany skórne spowodowane ową alergią często nie znikają, pozostają widoczne już na zawsze. Dlatego, jeśli musimy wyjść w porze słonecznej, warto zasłonić ciało cienkimi bawełnianymi ubraniami, a na głowę założyć kapelusz lub czapkę.

Nie tylko na alergie powinniśmy uważać. Lato to także okres zwiększonego ryzyka występowania oparzeń słonecznych. Oparzenie od słońca to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać pięknie opalona, staje się czerwona, wrażliwa i pokryta bolesnymi pęcherzami.

Oczywiście, oparzenia możemy uniknąć stosując kremy z filtrami UV, unikając przebywania na słońcu w porze, kiedy promienie słońca mogą nam najbardziej dokuczyć (czyli od godziny około 11:00 do 15:00) oraz zasłaniając skórę twarzy, karku czy rąk delikatnym, naturalnym materiałem. Co jednak zrobić, gdy dojdzie do poparzenia? W poparzeniu słonecznym I stopnia (czyli tym delikatnym) pomóc może chłodny prysznic, okłady z zimnego mleka lub jogurtu, które ochłodzą skórę i przywrócą jej właściwe nawilżenie. Przy oparzeniach II stopnia (gdy pojawią się pęcherze) można krótkotrwale oziębiać skórę wodą i lodem. Często konieczne jest stosowanie maści steroidowych przynoszących ulgę oraz leczących poparzenia. Konieczna jest również porada lekarska.

Jadąc na wakacje lub decydując się przebywać na słońcu latem warto jest jednak zachować umiar. Pomoże to uniknąć oparzenia, alergii, a także nawet udaru słonecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here