Czy decydować się na późną ciążę?

0

ciaza_wiekKobiety zachodzące w ciążę w późnym wieku (po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia) znajdują się w  grupie zwiększonego ryzyka. By zmniejszyć ryzyko poronienia i wystąpienia wad genetycznych niezbędna jest u nich profilaktyka przedprokreacyjna oraz szeroka wiedza na temat wszelkich zagrożeń.

Jest oczywiście wiele zalet bycia „późną” mamą: kobiety są bardziej świadomymi mamami, stosują się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę; dziecko odmładza fizycznie, nadaje życiu nowy sens, pozwala kobiecie na nowo komuś potrzebną, czyimś całym światem.

Należy być również świadomym zagrożeń i minusów wynikających z późnego macierzyństwa. Są to często zagrożenia biologiczne, a w śród nich na przykład ryzyko wystąpienia u dziecka niektórych wad chromosomalnych, najczęstszą z nich jest zespół Downa. Kolejnym zagrożeniem są mniejsze szanse na donoszenie ciąży, prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań i przedwczesnego porodu oraz komplikacje spowodowane nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą. U kobiet rodzących około czterdziestego roku życia rośnie ryzyko trudnego i długiego naturalnego porodu, które często rozwiązywane jest przez cesarskie cięcie.

Są również zagrożenia wynikające z naszej dojrzałości psychicznej. Kobieta dojrzała może stać się nadopiekuńcza, często nadmiernie koncentruje się na dziecku, myśląc, że pomoże to pokonać problemy wychowawcze młodych matek. Starsze mamy szybciej się męczą biegając w czasie zabaw za maluchem, gorzej znoszą nieprzespane noce.

Jednak późna ciąża często kończy się sukcesem! Częste kontrole lekarskie, stosowanie się do zaleceń lekarza zdecydowanie pomaga każdej kobiecie, zwłaszcza dojrzalszej. Regularne kontrole (również przed zajściem w ciążę) są kluczem do sukcesu. Kolejnym plusem jest rezygnacja z picia alkoholu oraz palenia papierosów, które wpływają na poprawienie cery kobiety. Ciąża również odmładza, dodaje kobiecie sił i energii, tak więc warto spróbować, by poczuć się młodszą, znowu potrzebną osobą! Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here