Czym są żylaki i jak z nimi walczyć?

0

zylakiŻylaki to poskręcane, wężykowato przebiegające rozszerzenia żylne. Przyczyną ich powstania jest uszkodzenie delikatnych zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się krwi żylnej. Występują najczęściej na nogach w postaci niebieskich wypukłych wybrzuszeń (mogą się także pojawić w okolicach odbytu). Znacznie rzadziej tworzą się w przełyku, co związane jest z chorobami wątroby i często bywa przyczyną dużych krwotoków.

W zasadzie żylaki kończyn dolnych to bardziej problem kosmetyczny niż zdrowotny. Czasami jednak są przyczyną bólów i owrzodzeń oraz zapalenia żył.

Predyspozycja do występowania żylaków jest często dziedziczna. Otyłość i przedłużone napinanie tłoczni brzusznej w czasie oddawania stolca w zaparciach także sprzyjają powstawaniu żylaków. Zmiany hormonalne w okresie ciąży, osłabiające tkankę łączną i zwiększające jej rozciągliwość oraz ucisk powiększającej się macicy, mogą wywoływać żylaki, które ustępują w ciągu miesięcy po porodzie. Żylaki występują u 10% mężczyzn i 25% kobiet. Praca wymagająca długotrwałej pozycji stojącej nie wywołuje, ale pogarsza już istniejące żylaki.

Żylaki nie wymagają leczenia, dopóki nie wywołują żadnych kłopotów, bólów, zmian skórnych i owrzodzeń. W razie niewielkich żylaków może wystarczyć skleroterapia (lekarz wstrzykuje do żył środek drażniący, przyciska to miejsce gąbką i bandażuje kończynę opaską uciskającą – żylak zarasta, a krew przepływa przez żyły otaczające). Prawie natychmiast chory może po takim zabiegu podjąć normalną aktywność życiową, chociaż kończynę należy bandażować jeszcze 3 tygodnie lub dłużej).

Poniżej 10% chorych trzeba chirurgicznie usunąć żylaki lub także żyłę odpiszczelową. Elastyczne pończochy uciskające rozszerzone żyły, wspomagają krążenie krwi. Działają najskuteczniej, gdy włoży się je rano, przed wstanie z łóżka, i nosi przez cały dzień. Duże znaczenie mają również codzienne ćwiczenia. Jazda na rowerze, chodzenie i pływanie to także bardzo wskazana aktywność. Należy unikać stania w jednej pozycji (jeżeli jednak nasz zawód tego wymaga, poruszajmy nogami w miejscu co kilka minut, i jeżeli to możliwe, stójmy na jednej nodze, drugą opierając na niskim stołeczku, i na odwrót. Gorące kąpiele, rozgrzewające okłady czy sauna mogą nasilić dolegliwości, dlatego należy stosować okłady zimne lub z lodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here