Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

0

jogaJoga, ostatnio bardzo modna, nie tylko wśród gwiazd rodem z Hollywood, przywraca poczucie proporcji i harmonii. Jest ponadczasową nauką zajmującą się nie tylko zdrowiem fizycznym, lecz także psychiką oraz zdrowiem duchowym, jest jednym z systemów filozofii indyjskiej. Słowo „yoga” oznacza: związać, zjednoczyć, kierować, skupiać uwagę.

Joga ma pozytywne działanie na aktywność mózgu, podstawową funkcją jogi jest możliwość wyzwolenia poprzez koncentrację, ascezę i medytację. Badania naukowców wykazały, iż ćwiczenia jogi powodują zmniejszenie wydzielania hormonu stresu, ograniczają chęć podjadania między posiłkami, poprawiają samopoczucie, wyciszają i koją nerwy. Dzięki jodze można przyspieszyć swój metabolizm oraz oczyszczać organizm z toksyn. A zatem choć joga nie jest typowym ćwiczeniem aerobowym, pomaga zachować piękną i szczupła sylwetkę.

Joga pozwala wyćwiczyć samodyscyplinę, a więc wpływa także korzystnie na cechy charakteru, poprawia koncentrację, pomaga opanować namiętności i emocje, ponieważ „opanowanie myśli jest warunkiem szczęścia”.

Joga wzmacnia mięśnie, poprawia równowagę i giętkość ciała, a także poprawia postawę, elastyczność ścięgien, stawu biodrowego, klatki piersiowej, ramion i wewnętrznych mięśni ud. Ponadto po ćwiczeniach jogi nasze ciało jest „bardziej” świadome, dzięki czemu poruszamy się z większą gracją i elegancją.

Wylicza się osiem stopni jogi:

  1. yama – uniwersalne przykazania moralne
  2. niyama – oczyszczanie siebie poprzez dyscyplinę
  3. asana – pozycje, dają stabilność zdrowie i lekkość
  4. pranayama – rytmiczna kontrola oddechu
  5. pratyahara – wycofanie i wyzwolenie umysłu spod dominacji zmysłów
  6. dharana – koncentracja
  7. dhyana – kontemplacja
  8. samadhi – stan nadświadomości osiągnięty w wyniku głębokiej kontemplacji

Asany nie są tylko ćwiczeniami gimnastycznymi, są postawami, których wykonywanie posiada terapeutyczne wartości w leczeniu różnych chorób przykładowo: astmy, bezsenności, bóli reumatycznych, bezpłodności i wielu innych. Ponieważ niektóre pozycje są trudne do osiągnięcia, ważne jest aby zachować zdrowy rozsądek i cierpliwość.

Kto może ćwiczyć jogę? Praktycznie każdy, można zacząć od ćwiczeń stosunkowo prostych, a następnie stopniowo przechodzić do trudniejszych pozycji. Jogę mogą ćwiczyć zarówno dzieci, jak i dorośli, a także osoby starsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here