Jak dbać o oczy? Praca przy komputerze a zaczerwienione oczy.

0

Praca przy komputerze jest obecnie rzeczą normalną, niemal każdy pracownik biurowy, administracyjny jest wyposażony w komputer i monitor, a czasami nawet dwa lub trzy monitory.

Po pracy także coraz częściej zasiadamy przed monitory, bo w Internecie można znaleźć niemal wszystko, począwszy od przepisów kulinarnych, fachowe porady, wiadomości ze świata i kraju, ogłoszenia z pracą, no i oczywiście wszelkie serwisy rozrywkowe jak nasza-klasa. A jak wiadomo wpatrywanie się w monitor szkodzi naszemu zdrowiu, pojawiają się obrzęki i zaczerwienienia.

I co z tym można zrobić?

  • Przede wszystkim ustawić sobie dobrą odległość monitora, nie może być ona mniejsza niż 60 cm, optymalna to około 90 cm. Należy także pamiętać, aby nie patrzyć się na ekran zbyt długi czas, co 10 minut dobrze jest oderwać wzrok od monitora, a co 30 minut powinno się zamknąć oczy na jakieś 2 minuty, aby oczy odpoczęły i się odpowiednio nawilżyły. Natomiast co godzinę warto zafundować sobie 5 minutową przerwę.
  • Warto także zaopatrzyć się w preparaty, które wywołują tzw. sztuczne łzy. Można je zakupić w aptekach, bez recepty.
  • Ci z nas, którzy używają soczewek kontaktowych powinni szczególnie uważać na oczy i co najmniej raz w roku odwiedzić okulistę. Dwutygodniowe czy miesięczne szkła kontaktowe powinny być ściągane na noc i przetrzymywane w odpowiednim płynie odkażającym. Zaniedbanie tego może przysporzyć nam sporo problemów. Używanie zabrudzonych soczewek, wcześniej, czy później doprowadzą do zaburzeń w przenikaniu tlenu do rogówki oka. Lepszym, ale droższym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe.

Warto dbać o oczy, dopóki jeszcze jest na to czas!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here