Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

0

pigulki_antykoncepcyjnePigułki antykoncepcyjne można podzielić na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe oraz na jedno, dwu i trój-fazowe. Generalnie zasada działania jest we wszystkich ta sama, poprzez doustne podanie hormonów żeńskich uniemożliwiają zapłodnienie, a nawet jeśli do niego dojdzie, działają wczesnoporonnie.

Tabletki jednofazowe mają taki sam skład, takie same ilości hormonów we wszystkich dniach cyklu, natomiast w tabletkach dwu i trójfazowych stężenie hormonów zmienia się w zależności od dnia cyklu (przypominamy, że pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień menstruacji).

Pigułki dwuskładnikowe są znacznie bardziej popularne od tabletek jednoskładnikowych przede wszystkim w powodu większej skuteczności, w ich skład wchodzą dwa hormony: progesteron (a raczej jego odpowiednik syntetyczny – gestagen) oraz etynyloestradiol (syntetyczny odpowiednik estrogenu). I tak rolą gestagenu jest zmiana śluzu szyjkowego macicy na bardzo gęsty i lepki, co utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej oraz zapobiegnięcie owulacji, czyli uwolnieniu się komórki jajowej o jajowodu z pęcherzyka Graafa, natomiast rolą etynyloestradiolu jest uniemożliwienie dojrzewania pęcherzyków Graafa poprzez zahamowanie wydzielania innego hormonu – FSH, który odpowiada właśnie za dojrzewanie pęcherzyków w pierwszych dniach cyklu. Ponadto składniki tabletek dwuskładnikowych działają wczesnoporonnie, gdyby mimo wszystko doszło do zapłodnienia, hormony zawarte w pigułkach nie pozwalają błonie śluzowej macicy na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka.

Najbardziej popularne i najlepiej tolerowane przez kobiety są tabletki jednofazowe, które zawierają takie same ilości hormonów przez cały okres przyjmowania. Pigułki trójfazowe mają trzy kolory, każda faza ma swój kolor i w każdej fazie dostarczasz organizmowi inne ilości hormonów, mniejsze ale wystarczające, aby zapobiec ciąży.

Pigułki jednoskładnikowe zawierają tylko jeden hormon to znaczy gestagen, więc zgodnie z tym co napisaliśmy wcześniej gestagen zmienia właściwości śluzu szyjkowego, śluz staje się bardzo gęsty i lepki, co utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej, natomiast jeśli dojdzie do zapłodnienia pigułki działają wczesnoporonnie, hormony zawarte w pigułkach nie pozwalają błonie śluzowej macicy na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka. Pigułki jednoskładnikowe nie zawierają w swoim składzie etynyloestradiolu, przez co są mniej skuteczne. Ponadto tabletki jednoskładnikowe przyjmuje się w trakcie całego cyklu, we wszystkie dni, w przeciwieństwie do tabletek dwufazowych, które stosuje się przez 21 dni, a następnie robi się przerwę, w czasie której występuje menstruacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here