Jak leczyć kaca?

1

kacKac to pewnego rodzaju powikłanie po imprezie – pobudka rano z rozdzierającym bólem głowy, ofiarę kaca suszy niemiłosiernie, a jej żołądek przeżywa prawdziwą rewolucję – ma mdłości lub wymioty, boli brzuch, a całe ciało drży, ręce się trzęsą. Wszystko, co otacza ofiarę poimprezowych powikłań wywołuje straszny ból. Ma problemy z koncentracją, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Odczuwa zmęczenie, cierpi na biegunkę, wszystko jest złe. Kac nazywany jest przez niektórych „zespołem dnia następnego”, pojawia się prawie zawsze, jeśli dawka alkoholu wypitego przez cztery do sześciu godzin przekroczyła 1,5 gr na kilogram ciała. Taka dawka to pięć 1,5 – litrowych piw w przypadku dorosłego mężczyzny o wadze ok. 80 kg. Z tym zespołem musimy sobie jakoś poradzić. Tylko jak….?

Zacznijmy od momentu przed zażyciem alkoholu. Wiadomo – najlepszą metodą na uniknięcie kaca jest ograniczenie wypijanego trunku, jednak ta metoda jest niezwykle trudna w praktyce.

Spróbujmy, zatem, inaczej: zapamiętaj, by nie mieszać alkoholi. Gdy połączymy szampana z wódką i piwem, następnego dnia możemy liczyć na problemy z trawieniem oraz ogólne zmęczenie organizmu.

Niedobrze jest pić, kiedy ma się pusty żołądek. Przed planowaną imprezą i spożyciem większej ilości alkoholu dobrze jest zjeść coś tłustego lub oleistego lub wypicie soku pomidorowego. Dobrze jest też wypić szklankę mleka, które jest źródłem białek, tłuszczu oraz wapnia. Wszystko to wpłynie na zwolnienie tempa wchłaniania alkoholu, a w rezultacie zmniejszy ryzyko wystąpienia kaca.

Przed biesiadowaniem dobrze jest także nawodnić organizm. Odwodnienie jest, niestety, główną przyczyną dolegliwości występujących dnia następnego, dlatego przed rozpoczęciem spożywania alkoholu warto jest wypić co najmniej jedną szklankę wody oraz spożyć owoc bogaty w witaminę C.

Także podczas imprezy (a także bezpośrednio po niej) warto jest pić dużo niegazowanej wody mineralnej, co zapobiega odwodnieniu.

Jeżeli jednak nie uda nam się obronić przed kacem przed rozpoczęciem imprezy, musimy walczyć z dolegliwościami następnego dnia. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc, ale nie dają gwarancji, że kac nas opuści. Warto jednak próbować.

Można spróbować soku z kiszonych ogórków, świeżej lub kiszonej kapusty lub z surowych buraków, dobrze jest także spróbować zjeść coś słonego, bo to wzmaga pragnienie. I pożywnego – najlepiej rosół albo zupę cebulową.

O pomoc możemy poprosić farmaceutę i zakupić w aptece węgiel, który neutralizuje zatrucie, a aspiryna załagodzi ból głowy, sylimarol będzie dobry dla cierpiącej wątroby.

Jeżeli jednak po zjedzeniu odpowiedniego śniadania i uzupełnieniu płynów w organizmie kac nadal cię męczy, wróć do łóżka i zostań tam najlepiej do końca dnia.

Poniżej znajdziecie kilka przepisów na soki, które powinny pomóc w kacu:

Sok na kaca numer 1:

– 2 duże marchewki,

– 6 liści kapusty włoskiej,

– ćwierć ogórka.

Sok na kaca numer 2:

– 4 mandarynki,

– 1 gujawa.

Sok na kaca numer 3:

– pół dużego ananasa;

– 1 mango.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here