Jak myć zęby?

1

mycie zebowMycie zębów może wydawać się rzeczą niezwykle prostą. Przecież to rutyna, nad którą się nigdy nie zastanawiamy. Wiemy, że mamy umyć zęby tak, by nie były brudne i często na tym nasza wiedza się, niestety, kończy. Mimo, że to rzekomo prosta czynność, istnieją zasady, które powinniśmy poznać, by podczas wizyty u stomatologa nie najeść się wstydu.

Przede wszystkim, należy pamiętać o wyborze odpowiedniej szczoteczki. Jak wiemy, szczoteczki do zębów mogą być zarówno twarde, jak i miękkie. Im twardsza szczoteczka, tym lepiej ściera ona nalot z naszych zębów. Jednak za bardzo twarda może podrażnić dziąsła. Dlatego najlepiej jest używać szczoteczki o średniej twardości, albo i nawet miękkiej, jeśli nasze dziąsła są bardzo wrażliwe. By szczoteczka mogła dotrzeć w każdy zakamarek między zębami, powinna mieć małą główkę oraz lekko wygiętą, elastyczną rączkę. Najlepsze są szczoteczki wykonane z włosia syntetycznego, ponieważ nie rozwijają się w nim bakterie tak, jak mogą w naturalnym. Szczoteczki elektryczne ułatwiają czyszczenie zębów i znacznie skuteczniej usuwają nalot z naszych zębów, niż te tradycyjne.

Kolejna kwestia, to prawidłowe mycie zębów. Tę sztukę należy opanować do perfekcji, tu nie są dopuszczalne żadne błędy. Ważne jest dokładne starcie brudu z całej powierzchni zębów. Pasta rozcieńczona wodą staje się mniej skuteczna, dlatego lepiej szczotkować zęby na sucho, bez „dodatku” wody. Każdy ząb powinien być wyszczotkowany z każdej strony. Szczególnie dokładnie szczotkujemy na linii granicy zębów z dziąsłami (jednocześnie najostrożniej, by nie uszkodzić dziąseł), ponieważ tam najczęściej osadza się kamień nazębny. Najpierw czyścimy zewnętrzną powierzchnię zębów, zaczynając od strony dziąseł, potem od strony wewnętrznej – także zaczynając od strony dziąseł. Na koniec myjemy język – musi być on wyszczotkowany, by pozbyć się wszelkich bakterii. Niektóre szczoteczki są „wyposażone” w specjalną tarkę służącą do mycia języka – można taką kupić.

Pamiętajmy, że zęby musimy zawsze kilkukrotnie wypłukać wodą. Po pierwsze, by resztki z jedzenia, bakterie oraz pasta zostały wypłukane, a po drugie fluor, który zawiera pasta do zębów nie powinien być przez nas połykany. Połknięty w dużych ilościach, może nam nawet zaszkodzić.

Pamiętajmy, że guma do żucia nigdy nie zastąpi pasty ani szczoteczki do zębów!!! Czasem owszem, ale tylko i wyłącznie w sytuacjach tak zwanych awaryjnych, czyli wtedy, kiedy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów. Guma uzupełnia działanie pasty, ale nie zastępuje jej. Guma pobudza wydzielanie śliny, która ma działanie bakteriobójcze.Używanie płynu do pukania jest kolejną niezwykle istotną kwestią podczas mycia zębów. Zęby płuczemy płynem po myciu zębów. Zawarta w płynach chlorcheksydyna długo utrzymuje się w jamie ustnej, co działa bakteriobójczo, zatem rozmnażanie się bakterii tworzących płytkę nazębną jest zahamowane.

A co z tak chwaloną, polecaną i reklamowaną przez dentystów nicią dentystyczną? Jej używanie jest absolutnie konieczne! Wiemy przecież, że nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze do wszystkich zakamarków w jamie ustnej, a w przestrzeniach międzyzębowych mogą gromadzić się bakterie. Dlatego przynajmniej dwa razy dziennie (lub ewentualnie tylko wieczorem). Najbardziej polecane są nitki z woskiem lub fluorem, albo maleńkimi specjalnymi szczoteczkami. Można także zakupić ciut droższy sprzęt – irygator, który za pomocą wody pod dużym ciśnieniem wypłukuje resztki jedzenia z każdej szczeliny w jamie ustnej.

Należy także pamiętać, by nie stosować wykałaczek. Jeśli ma się wąsko rozstawione zęby, wykałaczka może łatwo uszkodzić dziąsło lub doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł.

Jeśli na szczoteczce zobaczymy ślady krwi, znaczy to, że zbyt mocno trzemy zęby, lub nasza szczoteczka jest zbyt twarda. Należy wtedy zmienić szczoteczkę i styl mycia zębów. Jeśli jednak dolegliwość ta będzie się powtarzała zbyt często, może to znaczyć chorobę przyzębia i niezbędna będzie konsultacja z lekarzem stomatologiem.
Jeśli będziesz przestrzegać wszelkich zasad, na pewno uda ci się utrzymać porządek w jamie ustnej, a regularne kontrole u stomatologa nie doprowadzą do powstania próchnicy.

1 KOMENTARZ

  1. Trzeba też pamiętać, żeby szczoteczkę wymieniać wystarczająco często, najlepiej mniej więcej co 3 miesiące. No i oczywiście poza samym myciem zębów trzeba regularnie, co pół roku, odwiedzać stomatologa, w celu kontroli oraz oczyszczenia z płytki nazębnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here