Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

0

wlosyWłosy, zwłaszcza u dojrzewających dziewcząt, często mają tendencję do przetłuszczania się. Najczęściej nadmierne przetłuszczanie się włosów spowodowane jest zaburzeniami w układzie hormonalnym, sprzyjający temu czas to wyżej wspomniany okres dojrzewania lub menopauzy, a także okres menstruacji. Niestety, włosy przetłuszczające się wymagają szczególnej troski oraz specjalnej pielęgnacji, ponieważ tracą one ładny i świeży wygląd już po jednym dniu od momentu mycia i zaczynają tworzyć odrębne pasma. Jak zatem sprawić, by włosy były świeże i na dłużej zachowały swój czysty, zdrowy wygląd? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Najważniejszą kwestią podczas pielęgnacji jest pamiętanie o tym, że radykalne odtłuszczenie skóry może przynieść odwrotny skutek. Gruczoły łojowe zaczną pracować jeszcze bardziej intensywnie. O włosy należy, zatem, dbać z umiarem i postępować według powszechnie stosowanych wskazówek.

Są różne sposoby zapobiegające nadmiernemu wytwarzaniu się łoju: tzw. domowe, alternatywne sposoby oraz medyczne, bardziej specjalistyczne. Wybór sposobu należy, oczywiście, do każdego z osobna. To, co pasuje włosom jednej osoby, nie musi odpowiadać włosom drugiej, mimo, że z pozoru włosy mogą się wydawać takie same.

Zaczniemy od podania przykładów kilku płukanek.

Najbardziej popularną i, chyba, najłatwiejszą jest płukanka z cytryny. Rozrabiamy sok z połowy cytryny z jednym litrem wody i płuczemy włosy po umyciu.  Można do płukanki dodać mieszankę ziołową, zwłaszcza z dużą zawartością skrzypu polnego, który ma właściwości wysuszające.

Kolejnym pomysłem na „domową” płukankę jest mieszanka ziołowa (korzeń świeżej pokrzywy – 10 g oraz ziele nasturcji – 10 g) ze spirytusem 60 % – około 250 g. Pokrojone drobno zioła należy zalać spirytusem i odstawić w szczelnie zamkniętym naczyniu (najlepiej zakręconej buteleczce) na 2 – 3 tygodnie. Po upływie tego czasu odcedzamy wywar i wcieramy w skórę głowy 3 – 4 razy w tygodniu.

Kolejnym sposobem na przetłuszczające się włosy może być nacieranie skóry tonikiem alkoholowym. Nie należy jednak wykonywać takiego zabiegu częściej niż raz- dwa razy w tygodniu. Jeśli będziemy to robić częściej, pobudzimy gruczoły łojowe tak, że nasze włosy zaczną przetłuszczać się jeszcze bardziej.

Kolejnym sposobem są okłady lub maseczki. Okłady można stosować nawet codziennie. Podamy dwa przykłady.

Pierwszy możemy zrobić z czarnej rzodkwi. Wystarczy zetrzeć jedną średnią rzodkiew i wcierać w skórę głowy, po czym owinąć głowę ręcznikiem na minimum godzinę. Okład zmywamy dopóty, dopóki nie zniknie charakterystyczny zapach.

Drugi taki okład, to wywar z herbaty, skrzypu polnego i wody.  Przygotowaną mieszankę odstawiamy na 3 godziny, po czym odcedzamy i płynem płuczemy włosy. Na mokre włosy (nie spłukujemy płynu) nakładamy czepek kąpielowy i pozostawiamy na około pół godzinki. Po upływie tego czasu spłukujemy dokładnie włosy.

Możemy także stosować maseczki. Najpopularniejszą jest „papka” z jajka. Należy ubić białko na pianę, połączyć z żółtkiem i nałożyć na około 20 minut na wilgotne włosy. Tak nasmarowaną głowę owijamy folią i ręcznikiem. Po upływie pożądanego czasu spłukujemy maseczkę i myjemy włosy delikatnym szamponem.

Kolejnym pomysłem jest wcieranie w skórę głowy drożdży rozpuszczonych w odrobinie ciepłego mleka. Zabieg powinno się powtarzać raz na dwa tygodnie. Należy się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ po pierwszym nasmarowaniu głowy nie zobaczymy efektów.

Trzecią maseczką może być mieszanka żółtka, 25 ml oleju z orzechów ziemnych oraz kilku kropli soku z cytryny. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, nakładamy na włosy i zostawiamy na nich przez około pół godziny. Po upływie czasu mieszankę dokładnie spłukujemy z głowy.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się jest pracochłonna, ale przynosi efekty. Należy się, niestety, przygotować na długą walkę z wytwarzanym łojem oraz uważać na to, by nie przesadzić, bo w takim wypadku będziemy mieć jeszcze większy problem w postaci jeszcze szybciej przetłuszczających się włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here