Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa?

0

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta powinna mieć miejsce jeszcze przed pierwszą miesiączką. Wizytę warto zaplanować gdy dziewczynka ma ok. 11 lat. Gdy wybieramy się na wizytę u lekarza, który przyjmuje w ramach kontraktu z NFZ, powinniśmy mieć ze sobą dowód ubezpieczenia i nr PESEL. Pamiętajmy aby towarzyszyć naszej córeczce! Pierwsza wizyta ma na celu przygotowanie nastolatki do wydarzenia, jakim będzie pojawienie się pierwszej miesiączki. Lekarz w jasny sposób tłumaczy m. in. jakie procesy zachodzą w tym okresie w kobiecym ciele. Gdy wywiad lekarski nie budzi obaw o stan zdrowia pacjentki, lekarz zazwyczaj nie przeprowadza badania ginekologicznego. Taka taktyka pozwala przyzwyczaić się młodej dziewczynie do gabinetu i obecności ginekologa w jej życiu. Dziewczyna, która już dostała okres, na pierwszą wizytę u ginekologa powinna się wybrać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Najlepiej tuż po zakończeniu krwawienia.

Przed taką wizytą warto zapisać sobie wszelkie pytania, jakie chce się zadać. To pomaga w momencie, gdy pacjentka denerwuje się spotkaniem z lekarzem. Ginekolog zada również kilka pytań, m. in. o to, kiedy była pierwsza miesiączka, ile trwał cykl menstruacji, czy okres jest obfity bądź bolesny. Niektóre pytania mogą być krępujące, np.: czy kobieta rozpoczęła już współżycie. Po rozmowie przychodzi czas na badanie. Jeżeli pacjentka jest dziewicą, badanie odbywa się przez kiszkę stolcową. Lekarz używa wtedy cienkiego wziernika. Gdy dziewczyna ma już za sobą „pierwszy raz” badanie odbywa się przez pochwę. Ginekolog w ten sposób bada położenie macicy, długość szyjki macicy. Dzięki temu będzie wiedział czy narządy rodne rozwijają się prawidłowo. Natomiast u pacjentek, które rozpoczęły już współżycie, wykonuje się jeszcze badanie cytologiczne. To ważne badanie pozwala wykryć nie tylko raka szyjki macicy, ale i zmiany przedrakowe.

Jeżeli wszystko jest dobrze, kolejne badanie jest ustalane rok po pierwszym. Wcześniejsza wizyta będzie niezbędna, gdy np. miesiączki będą nieregularne, będą towarzyszyć im silne bóle, wystąpią upławy, plamienia lub kobieta będzie czuła dyskomfort w okolicy narządów rodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here