Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

0

tamponyDojrzewające dziewczęta często boją się iść do ginekologa. To naturalne. Towarzyszy temu strach, niewiedza, wstyd… Jednak czy tak naprawdę warto się tego bać? Każda kobieta odwiedza ginekologa i wychodzi z poradni cała i zdrowa, więc, lekarz ginekolog nie jest wcale taki zły.

Dojrzewanie nie jest równoznaczne z koniecznością udania się do lekarza. Warto zgłosić się do ginekologa, gdy:

  • w wieku 16 lat nie ma jeszcze menstruacji,
  • cykle są nieregularne,
  • miesiączki są bardzo bolesne lub gdy skurcze są silnie odczuwalne,
  • istnieje potrzeba i chęć stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • zauważysz upławy, pieczenie w pochwie, świąd,
  • istnieje obawa zajścia w ciążę lub wynik testu jest pozytywny.

Młode dziewczyny często wstydzą się lekarza, dlatego na pierwszą wizytę z reguły wybierają kobietę ginekologa. Warto jednak wiedzieć, że mężczyźni są podobno są bardziej życzliwi i delikatni.

Przygotowanie do pierwszej wizyty jest z pewnością najtrudniejsze. Musimy wiedzieć, że lekarz zapyta o wiele rzeczy. Nie wstydź się jednak rozmawiać z ginekologiem o wszystkim. Nie ukrywaj swojego życia intymnego. Nie jest on od oceniania ciebie, ale od leczenia i udzielenia wszelkich porad i wskazówek.

Pamiętaj o kilku rzeczach.

  • Na pierwszą wizytę zabierz ze sobą kalendarzyk miesiączkowania- lekarz będzie chciał wiedzieć, kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, jak obfite są twoje miesiączki, czy są bolesne, ile trwają oraz czy są regularne.
  • Nie zapisuj się do ginekologa w czasie, kiedy ma wystąpić miesiączka. Pamiętaj o higienie przed wizytą u ginekologa.
  • Lekarz będzie pytał o to, czy współżyjesz. Powiedz prawdę i pamiętaj, że młody wiek nie jest powodem do wstydu! Zapyta także o to, czy w rodzinie w przeszłości wystąpiły choroby nowotworowe (zwłaszcza u kobiet ze strony mamy) i czy u ciebie występują jakieś choroby przewlekłe. Lekarz ma także prawo zapytać o przebyte operacje i ogólny stan zdrowia.

Pewnie chciałabyś wiedzieć, jak wygląda badanie? Otóż będziesz musiała rozebrać się od pasa w dół, po czym siadasz na specjalnym fotelu ginekologicznym. Jeśli już współżyłaś, lekarz zbada cię wziernikiem lub wsunie dwa palce do pochwy i w ten sposób oceni budowę narządów rodnych. Gorsza wiadomość jest dla dziewic, które badane są przez odbyt. Nie martw się- badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jest po prostu mało przyjemne. Trwa kilka minut, więc da się wytrzymać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here