Jak przygotować siebie oraz rodzinę na nadejście dziecka?

1

ciaza_rodzinaPojawienie się w domu nowego członka rodziny to z pewnością przeżycie nie tylko dla przyszłych rodziców, rodzeństwa, dziadków, ale to także nowa, niezwykle dziwna sytuacja dla psa, który dotychczas był jedynym pupilem w rodzinie. Jak przygotować dom, jak powinno się powiedzieć jedynakowi, że nie będzie już sam/a, jak prosić dziadków o pomoc, ale również jak ja sobie poradzę z nową sytuacją, z maleństwem- te pytania często dręczą rodziców oczekujących niecierpliwie przyjścia pociechy na świat. Często to wszystko wydaje się niemożliwe, jednak przy odrobinie sprytu i zachowaniu zdrowego rozsądku uda nam się opanować sytuację.

Większość właścicieli psów może obawiać się o reakcję psa, który dotychczas królował w domu. Proponuję najpierw zapoznać psa z zapachem maleństwa.  Gdy już maluch pojawi się już na świecie, ale będzie jeszcze w szpitalu, niech ktoś z domowników zaniesie psu np. śpioszki malucha, by pies mógł zapamiętać zapach dziecka. Może to być również pielucha tetrowa, z którą pies będzie mógł przebywać- włóżmy mu ją więc do posłania, niech poczuje, że ten zapach to wcale nie jest zapach wroga. Pamiętajmy również, że pojawienie się dziecka nie może wiązać się z utratą przez psa dotychczasowych przywilejów, a wręcz przeciwnie – powinno być nagradzające.

Kolejna kwestia, to rozmowa z rodzicami oraz teściami. Młodzi rodzice powinni poprosić swoje mamy o kilka lekcji. Kąpanie maluszka, obcinanie malutkich paznokci, przewijanie… te wszystkie czynności mogą wydawać się niezwykle trudne. Jednak mając nad sobą nadzór kogoś, komu ufamy i wiemy, że nam pomoże, z pewnością szybko nauczymy się wykonywać te czynności. Co więcej- zaczną nam one sprawiać przyjemność!

Przygotowanie naszego jedynaka na nadejście rodzeństwa, to również nie lada wyzwanie. Pamiętajmy, że rozmowa jest podstawą sukcesu.Powinniśmy porozmawiać z dzieckiem o tym, że wkrótce w naszej rodzinie pojawi się maleństwo, poinformować o nadchodzących zmianach. Należy powiedzieć dziecku, że dzidziuś na początku będzie głównie spał, jadł i często płakał. Będzie z nim w domu sporo zamieszania, ale razem wszyscy sobie poradzicie. Nie dajmy odczuć dziecku, że zejdzie na drugi plan, nie pozwólmy mu bać się, że dzidziuś zajmie jego miejsce, że tata i mama już nie będą się już z nim bawić, lub że on sam jest już nieważny. Wręcz przeciwnie! Zachęćmy dziecko do pomocy- postarajmy się współpracować z dzieckiem w przygotowaniach domu dla maluszka, a później nawet w opiece nad maleństwem.

Jak każdy wie- pojawienie się młodego człowieka na świecie jest rewolucją w każdym domu oraz w sercu każdego członka rodziny. Należy jednak zachować rozwagę, przygotować każdego – nawet nasze zwierzątko na powiększenie się rodziny. Ze spokojem poinformowane dziecko pozytywnie zareaguje na malucha – choć zdarza się, że jedna rozmowa może nie wystarczyć.. Wszystkim przyszłym rodzicom życzymy powodzenia!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here