Jak sobie radzić z niskim ciśnieniem?

0

cisnienieSenność, osłabienie, częste zawroty głowy – to utrapienie niskociśnieniowców. Jeżeli aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi nie pokazuje więcej niż 90/60 mmHg to zapewne należysz do niskociśnieniowców (masz hipotonię). Powinieneś wiedzieć co i jak.

Jeżeli niskie ciśnienie nie wywołuje u Ciebie problemów ze zdrowiem to nie wymaga leczenia (skonsultuj to z lekarzem!). Jednak zazwyczaj przy niskim ciśnieniu (takim poniżej normy) odczuwa się osłabienie, senność, zawroty głowy, szum w uszach, ziębnięcie stóp i dłoni i spadek nastroju. Najczęściej problemy narastają przy zmianach pogody, w chwilach stresu, w czasie upałów i przy wysiłku fizycznym. Nie lekceważmy więc objawów gdyż może to doprowadzić do niedokrwienia mózgu i utraty przytomności. Dlatego sięgajmy po ciśnieniomierz – jeśli regularnie pokazuje wynik zbyt niski, należy udać się do lekarza.

By postawić poprawną diagnozę lekarz zleci kilka badań np. analizę moczu, morfologię krwi, EKG. Spowodowane jest to faktem iż hipotonia może być początkiem jakiejś choroby np. anemii, zaburzeń rytmu i niewydolności serca, niedoczynności tarczycy, cukrzycy. Często również niskie ciśnienie bywa następstwem brania leków moczopędnych i antydepresyjnych oraz skutkiem odwodnienia bądź wstrząsu anafilaktycznego.

Co dalej? Zadbaj o siebie. Nie leczona hipotonia, której towarzyszą uciążliwe dolegliwości, nie pozwala w pełni korzystać z życia. Jeśli natomiast za spadki ciśnienia odpowiada konkretna choroba – koniecznie ją lecz. W innych przypadkach lekarz raczej nie powinien przypisywać lekarstw, jedynie może dać wskazówki dotyczące stylu życia. Pamiętajmy jednak by monitorować swoje ciśnienie, bo nawet jeśli teraz jest ono niskie to z czasem może wzrosnąć, nawet do tego stopnia, że możemy zacząć borykać się z nadciśnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here