Jak uniknąć raka szyjki macicy oraz raka piersi?

1

rak_piersiRak piersi, jajnika czy szyjki macicy jest jednym z najczęstszych powodów umieralności kobiet. Warto wiedzieć, że można uniknąć zachorowaniu, bądź zwiększyć swoje wyleczenie czyniąc kilka podstawowych kroków.

Rak piersi:

Znacznej części zachorowań na raka piersi można uniknąć dzięki badaniom genetycznym. Pozwalają one na wykrycie już predyspozycji do zachorowania na raka piersi, czyli mówią, czy dana osoba ma zapisane w genach wysokie ryzyko zachorowania na raka. Umożliwia to podjęcie skutecznych działań zapobiegawczych przed zachorowaniem. Szacuje się, że ryzyko zachorowania na raka piersi można zmniejszyć z 80% do ok. 20% dzięki podjęciu odpowiednich działań zapobiegawczych.

Pamiętajmy także, że profilaktyka jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie choroby. Należy badać się u lekarza minimum raz w roku, a także systematycznie wykonywać samobadanie piersi. To podstawowy czynnik umożliwiający szybkie wykrycie raka piersi i sutka, a także sprawdzenia, że go nie masz. Po ukończeniu dwudziestego roku życia samobadanie piersi najlepiej jest wykonać 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Raz na dwa lata należy wykonać USG piersi, więc gdy jesteś u ginekologa, poproś go o zbadanie piersi.  Jeśli zdarzy ci się wykryć jakiś niepokojący guzek lub zgrubienie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Samobadanie

Podczas badania powinno się zwracać uwagę na  brodawki i pieprzyki, ewentualne  przebarwienia, wycieki z brodawki, otoczkę wokół brodawki, zmianę kształtu lub wielkości piersi, obrzęki węzłów chłonnych pod pachą oraz guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

Są dwa sposoby badania. Pierwszym są ruchy okrężne- badanie rozpoczynamy od zewnątrz, kierujemy się do środka aż do brodawki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Drugi sposób, to ruchy promieniste. Wyobraź sobie, że pierś to tarcz zegara i przesuwaj dłoń od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1, 2, 3….. Zataczaj niewielkie koła do momentu, aż zbadasz całą pierś.

Rak szyjki macicy:

To choroba, której przeżywalność w Polsce równa się około 50%, zapadalność jest jeszcze większa. Jednak prawidłowa diagnostyka jest w stanie zmniejszyć zapadalność aż o 80%.  Gdy już kobieta zachoruje, istotny jest moment wykrycia. 60% raków szyjki macicy rozpoznawanych jest, niestety, w wysokim stopniu zaawansowania. Leczenie w takich przypadkach jest mało skuteczne. Wczesna postać tego raka– tzw. rak przedinwazyjny- jest uleczalna w 100%.

Aby wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium należy chodzić raz w roku do dobrze wyposażonego gabinetu ginekologa, przypominać lekarzowi o pobraniu cytologii (powinna być pobrana minimum raz w roku), należy koniecznie dowiedzieć się, jaki jest wynik, a także bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i jeśli on tak orzeknie, należy likwidować zmiany na szyjce macicy.

Młode dziewczęta, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia mogą praktycznie w 100% zapobiec zachorowaniu na raka szyjki macicy. Za ponad 75 % przypadków zachorowań odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Szczepiąc się przeciwko wirusowi HPV. Daje to 98% pewności, że osoba zaszczepiona nie zachoruje na raka szyjki macicy.

1 KOMENTARZ

  1. Samobadanie jest bardzo ważne, a z własnego doświadczenia mogę polecić jeszcze rękawiczkę zwiększającą czułość np femiglove. Badanie jest wtedy dokładniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here