Jak walczyć z kurzajkami?

0

kurzajkiKurzajki to brodawki wywołane przez jedną z odmian wirusa HPV (human papilloma virus) – wirusa brodawczaka ludzkiego. Kurzajka to zmiana na skórze zajmująca niewielką powierzchnię przypominająca odcisk lub grudkę. Kurzajki są także nazywane brodawkami. Najczęściej pojawiają się one na stopach i dłoniach. Niestety, kurzajki nie dodają nam uroku. Wręcz przeciwnie – nie wyglądają one estetycznie, a gdy wyrosną w okolicy paznokcia, mogą unosić jego płytkę, powodując silny ból. Jeśli osoba zarażona wirusem brodawki obgryza paznokcie, powinna się liczyć z tym, że kurzajka może także pojawić się na ustach. Pojawienia się kurzajki nie możemy spodziewać się tak, jak spodziewamy się pojawienia się opryszczki. One nie swędzą, nie bolą. Mogą pojawić się pojedynczo lub w grupach. Mogą zniknąć same, albo zatruwać nam spokój przez bardzo długi czas.

Wspomniany wyżej wirus, który jest przyczyną powstawania kurzajek, występuje w wielu odmianach. Każda z odmian powoduje inny rodzaj kurzajek. Te główne rodzaje brodawek to:

– brodawki zwykłe, występujące na naskórku. Mają nierówną powierzchnię i kolor skóry. Ich rozmiar to od ok. 5 do 10 mm. Pojawiają się głównie na palcach rąk, przy paznokciach lub, bardzo rzadko, pod płytką paznokcia.

-brodawki płaskie, które są wypukłe, wielkości kilku milimetrów, ich powierzchnia jest płaska.

-brodawki przejściowe, czyli wypryski posiadające cechy brodawek płaskich i zwykłych kurzajek. Mają chropowatą powierzchnię i są ułożone w linii, wywołują stan zapalny.

Wirusem brodawki zarażamy się bezpośrednio poprzez kontakt z zarażoną osobą. W dużym skupisku ludzi ryzyko zarażenia się kurzajkami wzrasta. Kurzajki, jeśli je drapiemy, zostają rozsiane po całym ciele i mogą pojawić się wszędzie.

Jak je leczyć? Metod jest wiele, chociaż lekarze dermatolodzy twierdzą, że wyleczenie się jest praktycznie niemożliwe. Wirus HPV- jeśli się nim zarazimy- pozostaje w naszym ciele do końca życia.

Leczenie kurzajek jest bardzo długie, musimy się, więc, uzbroić w cierpliwość. Skuteczne w leczeniu kurzajek mogą okazać się kremy lub żele, w których składzie będzie kwas salicylowy, mocznik lub kwas mlekowy. Dostępne są, oczywiście, w każdej aptece. Jak wspomniano wyżej, proces leczenia jest bardzo długi, może trwać nawet około ośmiu tygodni. Jeśli jednak kurzajka będzie bardzo uporczywa, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty, może nawet skorzystać z profesjonalnego zabiegu usuwania kurzajek. Co się za tym kryje? To albo wymrożenie kurzajki ciekłym azotem, albo zabieg łyżeczkowania. Przed zabiegiem przygotowujemy kurzajkę do usunięcia smarując ją maścią salicylową i zaklejając plastrem. Po zabiegu ranę po kurzajce wystarczy przemywać wodą utlenioną i zabezpieczać plastrem.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie metody o nazwie elektrokoagulacja. Mimo skomplikowanej nazwy, leczenie nie jest ciężkie – usuwa się kurzajki przy użyciu prądu wysokiej częstotliwości.

Jest jeszcze jedna metoda – zastrzyki z bleomycyny. To antybiotyk, który podaje się dożylnie lub dotętniczo i jest, niestety, niezwykle bolesny.

Chcąc usunąć brodawkę, kurzajkę musimy się uzbroić w cierpliwość i wierzyć, że na pewno nam się uda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here