Jak wpływa pomidor na nasz organizm i ciało?

2

pomidorOd najmłodszych lat uczeni jesteśmy o pozytywnym wpływie owoców i warzyw na nasze zdrowie. Na to, że mają mnóstwo witamin, że jedzenie ich poprawia cerę, działa przeciwzapalnie. Czasem także jedzenie warzyw może mieć działanie lecznicze. Warto wiedzieć, że działanie ochronne przed nowotworami zostało wielokrotnie potwierdzone naukowo.

Pomidory – warzywa pochodzące z Ameryki Południowej, gdzie były uprawiane przez Azteków już w 700 roku naszej ery. Uważane są za warzywa, które zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe oraz zapobiegają zapaleniu wyrostka robaczywego. Co najważniejsze: można je jeść w dowolnej ilości i postaci. Nie są kaloryczne i co najważniejsze – są smaczne. Można jeść je surowe, gotowane, a także przetwory z nich- wszystkie są zarówno pyszne, jak i zdrowe.

Wiadomo jest, że sok z pomidorów działa rozkurczowo i chroni śluzówkę żołądka oraz jelit. Natomiast sok z zielonych pomidorów jest lekko trujący .

Za działanie przeciwnowotworowe w pomidorach odpowiedzialny jest likopen. Zawarty w pomidorach zarówno naturalnych, jak  i przetworzonych, chroni mężczyzn przed rakiem prostaty. Powoduje zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty aż o 35%. Jedzenie dużych ilości pomidorów ułatwia także oddychanie.

Brom zawarty w pomidorach uspokaja nasz system nerwowy, co dla urody ma też duże znaczenie. Dlatego też nerwowym paniom poleca się jedzenie pomidorów oraz codzienne smarowanie twarzy plasterkiem tego warzywa. Gdy sok wyschnie, trzeba go zmyć czystą wodą, bez mydła.

Pomidory zawierają niezbędne dla nas mikroelementy: sód, potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor, nikiel, kobalt, magnez, mangan oraz witaminy: A, B, C, E, kwas cytrynowy i jabłkowy.

Warzywa te korzystnie wpływają na stan naszej skóry. Jak wiemy, witamina C zwiększa stopień jej dotlenienia, wzmacnia naczynia krwionośne i odżywia. Witaminy A oraz E chronią przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się.

Potas zawarty w pomidorach ułatwia usuwanie nadwyżek wody z organizmu, dlatego firmy kosmetyczne dodają go do preparatów antycellulitowych. Kwas cytrynowy i jabłkowy są doskonałym peelingiem. Peeling zrobiony z pomidorów oczyszcza, wygładza, rozjaśnia i głęboko nawilża skórę, a także obkurcza pory. Usuwa obumarłe komórki naskórka i stymuluje odnowę zawartego w skórze kolagenu i elastyny. Jeśli masz trądzik potrzyj twarz plasterkiem pomidora regularnie rano i wieczorem plasterkiem pomidora, który działa oczyszczająco na skórę.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here