Jak zajść w ciążę?

2

ciazaCykl owulacyjny jest różny dla różnych kobiet, trwa przeciętnie 28 – 30 dni, pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. W trakcie cyklu zapłodnienie komórki jajowej możliwe jest jedynie przez jedną dobę – w trakcie owulacji. Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to proces w którym po pęknięciu pęcherzyka Graafa do jajowodu uwalniana jest komórka jajowa. Mimo, że zapłodnienie komórki jajowej możliwe jest w ciągu tych 24 godzin, dni płodne trwają około 5 dni, 3 dni przed owulacją i najwyżej 2 po jajeczkowaniu. A dzieje się tak ponieważ plemniki mogą żyć i w śluzie macicy i utrzymywać zdolność do zapłodnienia nawet do 5 dni. W trakcie tych dni kobieta może zajść w ciążę. Jeżeli kobieta chce zajść w ciążę, powinna podjąć współżycie 3 dni przed jajeczkowaniem i kontynuować je przez minimum przez 5 dni. Odbywanie stosunków powinno odbywać się co 2 dni, ponieważ częste wytryski zmniejszają ilość plemników w nasieniu. Ilość plemników i ich zdolność do zapłodnienia zmienia się z wiekiem mężczyzny, najwyższa liczba plemników jest pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Warto dodać, że w czasie jednego wytrysku w nasieniu może być nawet do 300 milionów plemników.

Jak rozpoznać zbliżającą się owulację? Precyzyjne ustalenie czasu owulacji bywa niekiedy bardzo trudne. Aby wyczuć ten moment kobieta powinna zacząć obserwacje śluzu z pochwy. Kiedy będzie jego dużo, znacznie więcej niż w czasie poprzednich dni, i na dodatek będzie on ciągnący i przezroczysty, zupełnie jak surowe białko jaja kurzego – bingo, znaczy to, że trwa owulacja. Po zakończeniu menstruacji szyjka macicy jest obłożona gęstym śluzem, w miarę dojrzewania komórki jajowej, zaczyna pojawiać się  śluz. Na początku jest mętny i lepki, lecz później staje się przezroczysty, ciągnący i śliski – to właśnie śluz płodny, o którym była mowa wcześniej. Innym objawem owulacji może być kłujący ból w okolicach podbrzusza, często z jednej strony, jednak nie każda kobieta go odczuwa. Ból owulacyjny podobny jest do bólu okresowego, może osiągać różne nasilenie, trwać kilka godzin lub kilka dni. O nadchodzącej owulacji może świadczyć też nadwrażliwość brodawek oraz ból piersi, a także niewielkie plamienie owulacyjne. Jeśli kobieta mimo to ma problemy z rozpoznaniem u siebie owulacji, powinna udać się do apteki, gdzie można zakupić testy owulacyjne.

Przed planowanym zajściem w ciąże kobieta powinna udać się do lekarza ginekologa, który udzieli jej odpowiednich rad oraz wskazówek, jak na przykład to, aby minimum 4 miesiące przed rozpoczęciem starań zażywać kwas foliowy. Może powiedzieć jej o najbardziej wskazanych pozycjach, chociaż wielu specjalistów twierdzi, że tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ważne jest natomiast, aby pozostać w łóżku przez co najmniej 15 minut po odbytym stosunku, i niekoniecznie z nogami w górze.

Oprócz zdrowego trybu życia, dobrej diety i zażywania ruchu, należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest bezstresowe podejście do sprawy. Stres przeszkadza w owulacji, a u mężczyzn zaburza erekcję. Co do mężczyzn warto dodać, że na jakość spermy może mieć negatywny wpływ noszenie telefonu komórkowego w kieszeniach spodni oraz nadużywanie alkoholu i tytoniu. A wracając do sedna, wielu lekarzy powtarza swoim pacjentom, którzy od dłuższego czasu starają się o potomstwo, że aby zajść w ciąże nie należy o tym cały czas myśleć, zostało udowodnione naukowo, że im bardziej chcemy zajść w ciążę tym trudniej jest nam to zrealizować. Podobnie sprawa ma się z naciskiem rodziny oraz środowiska, starania pod wpływem presji to najgorsza rzecz dla przyszłych rodziców. Dlatego też radzimy dobry film, pyszna kolacja, po prostu pełny relaks przed stosunkiem, a wtedy wszystko powinno pójść jak z płatka. Jeśli mimo usilnych starań nie uda się zajść w ciążę przez 12 miesięcy, należy udać się do lekarza specjalisty.

2 KOMENTARZE

  1. Idź do lekarza, powinien ci pomóc. A co do komputera ja właśnie używam takiego, ale jako metoda antykoncepcji i sobie chwalę. Liczysz sobie dni płodne?

  2. Fajny artykulik. Marzę o dziecku od dawna. niestety obawiam się ze jestem niepłodna, bo staramy się ok roku i nic. Koleżanka niby powiedziała, że pożyczy mi swój komputer cyklu- cyclotest i żebym jeszcze z nim spróbowała, bo jej się udało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here