Jak zwalczyć łupież?

0

szamponyŁupież jest zmorą wielu ludzi. Szczególnie zimą dokucza ta przykra dolegliwość. Czynników powstawania łupieżu jest wiele. Tak samo sposób walki z nim. Metodę leczenia najlepiej dobrać wiedząc jaka jest jego przyczyna.

Może to być źle dobrany szampon lub uczulenie na jakiś kosmetyk. Wówczas wystarczy odstawić dany preparat i zainwestować w szampon przeciwłupieżowy. Gorzej wygląda sytuacja kiedy mimo zmiany szamponu ta uciążliwa dolegliwość nie ustępuje. Wówczas trzeba wybrać się do dermatologa, aby on dobrał odpowiednie lekarstwo.

Natomiast jeśli łupież nie jest nasilony i ma formę suchą, czyli łupież zwykły, najczęściej występujący, wówczas możemy powalczyć z nim sami domowymi sposobami. Oprócz wcześniej wspomnianego szamponu przeciwłupieżowego możemy smarować zmiany wyciągiem lub sokiem z aloesu. Jednak przed kuracja należy się upewnić, że nie mamy uczulenia na substancje zawarte w skórce aloesu. Chyba, że zdecydujemy się na gotowy preparat aloesowy, który jest ich już pozbawiony.

Innym sposobem są płukanki. Najbardziej skuteczne są z pokrzywy, rumianku lub siemienia lnianego. Wystarczy zrobić napar i potem polać tym głowę.

Korzystnie działa spłukiwanie skóry głowy sokiem z cytryny albo octu jabłkowego. Oczywiście wcześniej należy to rozcieńczyć wodą.

Można również zrobić maseczkę z jajka albo jogurtu naturalnego. Jogurt ma to do siebie, że pomaga utrzymać odpowiednią kwasowość i florę bakteryjną skóry.

Niechcianych białych płatków pomoże pozbyć się zwykła oliwa z oliwek albo olej jojobo wtarte w skórę głowy na godzinę lub dwie przed myciem włosów.

Żeby zmniejszyć ryzyko nawrotu lub pojawienia się łupieżu warto zmienić przyzwyczajenia. Jeść więcej owoców, warzyw, chudego mięsa, a ograniczyć kawę, papierosy, słodkie napoje, stres i wysypiać się. Jeśli jednak zauważymy u siebie naprawdę zaawansowaną fazę choroby lepiej udajmy się od razu do lekarza. On pomoże skuteczniej i szybciej niż leczenie na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here