Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

0

Bólu brzucha doświadczył chyba każdy z nas. Jest to jeden z trudniejszych do zdiagnozowania objawów chorobowych, a to dlatego, że może być tylko sygnałem wyłącznie niegroźnych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, jak i skutkiem poważnej choroby.

Ból brzucha zazwyczaj budzi niepokój, zwłaszcza, jeżeli jest ostry i silny. Nie każdy nagły ból brzucha jest spowodowany chorobą wymagającą leczenia w szpitalu. Warto, więc, umieć odróżnić banalny ból brzucha od bólu sugerującego poważną chorobę. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bólu brzucha. Jeden to ból kolkowy a drugi to ból stały. Charakterystyczną cechą bólu kolkowego jest okresowe pojawianie się krótkotrwałych, silnych dolegliwości, przerywane okresami bez bólu. Ból ten spowodowany jest rozciąganiem lub skurczem mięśniówki narządów wewnętrznych np. ściany jelit – nadmierne gromadzenie gazów, pęcherzyka żółciowego – kamica żółciowa, moczowodu – kolka nerkowa, macicy – bóle miesiączkowe. Stały ból brzucha, określany jako kłucie, ściskanie lub pieczenie, o stałym nasileniu może być objawem zapalenia toczącego się w jamie brzusznej np. ostrego zapalenia trzustki, owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy, powikłań kamicy żółciowej, ropni wewnątrz brzusznych i wielu innych chorób.

Bólowi brzucha często towarzyszą takie objawy jak nudności, wymioty, gorączka, zmiana koloru stolca. Jeżeli bólom brzucha towarzyszą smoliste stolce, wskazuje to na krwawienie z przewodu pokarmowego i wymaga hospitalizacji. Ból brzucha może towarzyszyć także zawałowi serca, zapaleniu płuc i zwyrodnieniu kręgosłupa, również chorobom układu nerwowego, czyli nerwicy, migrenie, psychozie i padaczce.

Inną, ale bardzo istotną przyczyną bólu brzucha poza wymienionymi to nowotwory w jamie brzusznej. Dlatego zawsze, zwłaszcza w sytuacjach, jeśli bólowi brzucha towarzyszy wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, biegunka, wymioty, zaparcia albo bóle w okolicach serca, bezwzględnie należy zasięgnąć opinii lekarza.
Wśród przyczyn bólu brzucha można wymienić także ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforację wrzodów żołądka lub dwunastnicy, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub trzustki, perforację ciąży pozamacicznej.

Żadnego rodzaju bólu brzucha nie wolno bagatelizować. Samodzielne leczenie może mieć miejsce wyłącznie w lekkich przypadkach, o znanej przyczynie i z reguły dotyczy to bólów będących skutkiem niestrawności. Jeśli ból i towarzyszące mu objawy utrzymują się dłużej niż kilka godzin bezwzględnie należy udać się po pomoc do lekarza, który po zbadaniu chorego podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania.
Bólu brzucha, choć jest to dolegliwość powszechnie występująca, począwszy od początku życia każdego człowieka do późnej starości jest bólem, którego nigdy nie wolno lekceważyć! Różne, bowiem, mogą być przyczyny i różne, czasami bardzo groźne konsekwencje.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz