Jakie są objawy menopauzy?

0

Menopauza jest naturalnym procesem biologicznym zachodzącym w organizmie kobiety, podczas którego w wyniku osłabienia funkcji hormonalnej jajników dochodzi do ustania menstruacji. Jest to okres przejściowy pomiędzy okresem rozrodczym a okresem starości. Menopauzę rozpoznajemy zwykle wtedy, gdy u kobiety po 40 roku życia przez ponad 6 miesięcy nie występują samoistne krwawienia miesięczne. Okres menopauzy przypada zwykle między 45 a 55 rokiem życia kobiety. Podczas menopauzy następuje pewien dyskomfort związany z faktem, ze jajniki przestają wydzielać hormony, a to powoduje szereg rożnych dolegliwości zakłócających radość życia każdej kobiety. Mogą to być zmiany naczynioruchowe, zaburzenia emocjonalne i zaburzenia metabolizmu, zmiany w kośćcu. Podczas menopauzy można zaobserwować także inne zaburzenia, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość o rożnym natężeniu, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, kłopoty ze snem, trudności w podejmowaniu decyzji, obniżenie nastroju, zmienność nastrojów.

Menopauza wiąże się ze zmianami w kośćcu, a za tym idzie ryzyko zwiększonej zapadalności na osteoporozę. Główną przyczyną zapadalności na tą chorobę w okresie około menopauzalnym jest brak wydzielania hormonów jajnikowych, w szczególnie estrogenów.

Objawy menopauzy można złagodzić hormonalną terapią zastępczą, ale jednak nie może korzystać z niej każda kobieta.

Objawy menopauzy można złagodzić stosując bardziej naturalne metody, a wiec odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i przyjmowanie naturalnych preparatów przyspieszających procesy metaboliczne.

Menopauza nie musi być okresem pełnym cierpień i wyrzeczeń, ponieważ dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny towarzyszące jej dolegliwości można w prosty sposób złagodzić, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować. Szczególnie należy podkreślić fakt, jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia.

Menopauza to okres, do którego trzeba się przygotować, aby przeżyć ją w jak najlepszym zdrowiu. Na kobiety czyha wtedy, bowiem, wiele zagrożeń. Są to: zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, cukrzycę, raka sutka, raka jelita grubego. Kobiety bardzo źle znoszą podczas menopauzy występującą wówczas suchość pochwy. Jednak należy pamiętać, ze menopauza nie jest chorobą, którą trzeba leczyć. Jest to fizjologiczny etap rozwoju kobiety trwający zwykle 12-20 i jest to bardzo znaczące, ponieważ ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na relacje społeczne i rodzinne. Dochodzi, bowiem, do rozregulowania systemu hormonalnego i konsekwencją tego są zmiany nastroju, depresje, nieuzasadnione zmiany zachowania, płaczliwość, podejrzliwość, problemy z pamięcią, z koncentracją, wybuchowość, nerwowość, to może to zaburzyć relacje w rodzinie i w pracy.

Kobiety w wieku okołomenopauzalnym są szczególnie narażone na zaburzenia czynności tarczycy, a choroby tego gruczołu występują od 5 do 8 razy częściej niż u mężczyzn. Okres menopauzy niesie też zagrożenie zachorowaniem na typowe nowotwory występujące u kobiet. Jest to zazwyczaj związane ze stylem życia. Jednak odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu, palenia papierosów oraz utrzymywanie odpowiedniej masy ciała przyczyniają się zwykle do obniżenia częstości ich występowania. Ważnym elementem profilaktyki, a także zachowania atrakcyjności jest dbałość o regularne badania piersi, czyli wykonywanie mammografii i cotygodniowe samobadanie piersi. Należy pamiętać, że nawet rak jest wyleczalny, pod warunkiem, że zostanie wcześniej wykryty.

Okres menopauzy przypada u niejednej kobiety na czas największej aktywności zawodowej. Ważne jest wtedy, aby zadbała bardziej niż zwykle swoje ciało, co wymaga znacznie więcej wysiłku niż kiedyś, ale można wyglądać przy dołożeniu starań atrakcyjniej aniżeli niejedna 30-latka.

W okresie menopauzy bardzo ważny jest również sposób odżywiania się. Nieprawidłowa dieta powoduje otyłość, a co za tym idzie zwiększone ryzyko zachorowalności na nadciśnienie tętnicze oraz choroby nowotworowe, niszczenie kości, czyli problemy z osteoporozą.

Warto jednak pamiętać rzecz najważniejszą, a mianowicie, że dla dobrego samopoczucia najważniejsze jest uświadomienie sobie przez kobietę, że menopauza to okres przejściowych, biologicznych przemian w organizmie, po których następuje uspokojenie i wyciszenie. Można wówczas bez obaw zacząć nowy, ciekawy etap życia. Czyli życie, lepsze pod różnymi względami, zaczyna się dopiero po menopauzie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here