Jakie są rodzaje soli leczniczych?

0

solDlaczego sól jest konieczna do życia? Ponieważ zawiera sód, a organizm człowieka potrzebuje sodu jak wielu innych pierwiastków do życia, chociażby magnezu i żelaza, o których pisaliśmy wcześniej. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje soli: kamienną i morską. Prawdą jest, że wszystkie sole powstały z środowisku morskim, a tam gdzie dzisiaj mamy kopalnie soli dawno, dawno temu znajdowało się morze. Sole lecznice, wśród których najbardziej znane to bocheńska, emska, iwonicka, karlsbadzka i Vichy, są naturalnym dobrem, którym obdarzyła nas sama matka natura i grzechem byłby z tych dobrodziejstw nie korzystać.

SÓL BOCHEŃSKA – pochodzi z kopalni soli w Bochni, wykorzystuje się ją przy schorzeniach reumatycznych, chorobach przemiany materii, w dermatologii i w ginekologii. Inhalacje i kąpiele pomagają przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych, zatok nosa, przy leczeniu tarczycy. Kąpiele z dodatkiem tej soli wpływają korzystnie na układ nerwowy, działają przeciwbólowo, rozluźniają mięśnie.

SÓL EMSKA – zawiera chlorek sodu, bromek sodu, siarczan sodu, siarczan potasu, fosforan sodu dwuzasadowy, wodorowęglan sodu i kwas organiczny oraz benzoesan sodu, środek o działaniu wykrztuśnym i alkalizującym, pochodzi z niemieckiego miasta Bad Ems, natomiast sztuczną sól emską można zakupić w aptekach. Sól emska ma zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, pomocniczo w astmie oskrzelowej, w leczeniu suchego kaszlu, oczyszcza błony śluzowe nosa, co łagodzi uczucie suchości. Sól emska najczęściej występuje w postaci tabletek.

SÓL IWONICKA JODOBROMOWA – pochodzi z mineralnych wód uzdrowiska w Iwoniczu-Zdrój, naturalna substancja wytwarzana od 1867r., otrzymywana tradycyjną metodą warzelnianą gwarantującą zachowanie cennych właściwości i długotrwałej wartości leczniczej. Wskazana przy leczeniu schorzeń reumatycznych, bólów stawów, w ginekologii, neurologii, przy chorobach skóry (łuszczyca) oraz przy chorobach dróg oddechowych.

SÓL KARLSBADZKA – otrzymywana w uzdrowisku Karlove Vary, w Czechach, to mieszanka siarczanu sodu i potasu, zalecana przy zaparciach, kamicy żółciowej, otyłości i zastojach żółci, chorobie Crohna, przy chorobie wrzodowej i cukrzycy, sztuczna jest dostępna w aptekach.

SÓL VICHY – otrzymywana z wód mineralnych w uzdrowisku Vichy we Francji, sól Vichy zobojętnia kwaśną treść żołądka, działa żółciopędnie, zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here