Jakie są zagrożenia związane z korzystaniem z solarium? Za i przeciw solarium

0

solariumW chłodne i pochmurne dni tęsknimy za ciepłymi promieniami słońca, a szukanie ich w egzotycznych krajach mogą sobie, niestety, pozwolić nieliczni. Opalanie w solarium jest w Europie bardzo modne. Pozwala bowiem czuć się pięknym i cieszyć się pięknym brązem opalonej skóry przez cały rok. Czy jest ono jednak zdrowe? Zdrowotne aspekty opalania są oczywiście potwierdzone przez medycynę, nie mniej jednak opalanie sztucznymi promieniami słonecznymi ma również szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Poniżej przedstawimy p pozytywne i negatywne strony opalania na zdrowie człowieka.

Zalety opalania w solarium:

– Promienie ultrafioletowe wpływają na produkcję prowitaminy D3 (zwanej także witaminą słoneczną)

– Opalanie jest pomocne w zwalczaniu nerwobóli i zmniejsza stres obniżając poziom adrenaliny, relaksując

– Promienie UV mają pozytywny wpływ na proces leczenia chorób gardła i nosa, przewlekłych zapaleń oskrzeli, trądziku, łuszczycy oraz łysienia plackowatego, a także trudno gojących się ran.

– Opalenizna powoduje, że ciało wygląda piękniej: drobne mankamenty skóry (np. popękane naczynka) są zatuszowane, nasza sylwetka jest wizualnie szczuplejsza, a skóra wygląda zdrowiej, ponieważ karnacja staje się śniada.

– Lekarze polecają opalanie w solarium w stanach rekonwalescencji

– Kąpiel w promieniach słonecznych wpływa także na nasze samopoczucie: opalenizna podnosi pewność siebie oraz sprawia, że jesteśmy zadowoleni z życia. Krótka sesja w solarium to znakomity sposób na relaks, odpoczynek- zwłaszcza w szare, jesienne dni.

Opalanie w solarium posiada także, niestety, wady.

– Jest wiele poważnych przeciwwskazań do używania solarium. Są to między innymi: zaburzenia krążenia, choroby serca, nadczynność Tarczyny, ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych, choroby wątroby i woreczka żółciowego, cukrzyca, nowotwory złośliwe, branie antybiotyków, leków przeciwgrzybicznych, przeciwbakteryjnych oraz sulfonamidów oraz. reumatoidalne zapalenie stawów w momencie leczenia preparatami złota.

– Stare łóżka nie mają tyle filtrów, mogą poparzyć opalającą się osobę

– Promienie ultrafioletowe wysuszają skórę, w związku z czym osoby korzystające z solarium powinny ją silnie nawilżać.

– Naświetlanie szkodzi oczom. Podczas sesji należy używać okularów ochronnych.

– Podczas opalania człowiek bardzo się poci. Po wyjściu z solarium należy wypić co najmniej litr wody, by wyrównać poziom elektrolitów w organizmie

Idąc do solarium warto zapoznać się ze wskazówkami, które powinny być umieszczone w każdej kabinie. Są tam istotne informacje dotyczące sztucznych kąpieli słonecznych. Z wiedzą na temat pozytywnego oraz szkodliwego wpływu solarium na nasze zdrowie możemy zdecydować, czy nadal chcemy korzystać z solarium, czy też nie. Jeśli chcemy- zachowajmy maksimum bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here