Jak poradzić sobie z bezsennością?

0

bezsennoscSen, jak mawiają, to samo zdrowie. Śpiąc, regeneruje się nasze ciało i umysł. Dobrze przespana noc dodaje nam energii na cały dzień. Potrzeba snu zmienia się z wiekiem człowieka. Im człowiek starszy, tym krócej śpi, przy czym osobom starszym trudniej jest zasnąć i częściej budzą się w ciągu nocy. Zaburzenia snu to poważny problem, który dotyka spory odsetek ludzi. Badania wykazują, że głównym winowajcom bezsenności jest nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Bezsenność występuje w różnych formach. Może objawiać się trudnościami w zaśnięciu, budzeniem się w nocy, bądź budzeniem się zbyt wcześnie.

Najważniejszy jest regularny sen. Ustalenie stałych godzin snu reguluje naturalny zegar biologiczny. Nieregularne kładzenie się do łóżka powoduje w nieodpowiednich momentach pobudzenie lub senność. Wstawanie o tej samej porze, mimo późniejszego pójścia spać, bardzo pozytywnie wpływa na regulację snu i zapobiega dręczącej przypadłości jaką jest bezsenność. Każda, nawet krótka  15-minutowa drzemka zaburza rytm, tak ważny w walce z tytułową udręką.

Sen a posiłek

Bardzo istotne dla jakości snu jest to, co zostanie zjedzone przed snem. Dwie godziny od zjedzonego posiłku stanowią minimalny czas przed wieczornym snem. Spożywanie posiłków tuż przed spoczynkiem, jak również dostarczanie organizmowi witamin i mikroelementów znacznie go stymuluje, co ma bezpośredni wpływ na sen. Produkty bogate w cukry złożone, które są naturalnymi środkami nasennymi, takie jak chleb, ziemniaki, makaron pomagają zdrowo zasnąć. Systematyczne picie odprężających herbatek, np. ziołowych, bardzo dobrze reguluje sen.

Wartościowe rady, by dobrze się wyspać:

  • zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpisz
  • pamiętaj o wywietrzeniu pokoju
  • nie pij kawy późnym popołudniem i wieczorem
  • unikaj wieczorem picia napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata)
  • unikaj wbrew pozorom picia nawet małych ilości alkoholu wieczorem
  • stosuj odprężającą wieczorną kąpiel
  • troski kolejnego dnia zostaw na jutro

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here