Progesteron – czyli żeński hormon płciowy

0

progesteronByć kobietą, być kobietą…czyli? Huśtawki nastrojów, nadmierna wrażliwość, drażliwość? A co jeśli to nie nasza wina? Hormony!

Życie kobiet jest zależne od hormonów, nasz comiesięczny cykl menstruacyjny, chcąc, nie chcąc, przyprawia nam wiele kłopotów! Hormony, nie tylko płciowe oczywiście, towarzyszą nam od chwili narodzin do śmierci, decydują o naszym zachowaniu, o naszym nastroju, zdrowiu, o naszym życiu, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są, jak działają i za co odpowiadają żeńskie hormony płciowe, zacznijmy od progesteronu. Progesteron to najważniejszy hormon wydzielany przez gonady, wytwarzany jest przez ciałko żółte, jest odpowiedzialny za rozwój gruczołów mlecznych w okresie dojrzewania, w czasie ciąży wytwarzany przez łożysko, to hormon dominujący w drugiej fazie cyklu, progesteron wycisza emocje, pozwala się skupić kobiecie ciężarnej na swoim stanie. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte odbywa się pulsacyjnie, hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży, jego niedobór może spowodować poronienie, progesteron umożliwia implantację zapłodnionego jaja w macicy. Natomiast jeżeli kobieta nie zajdzie w ciąże, oznacza to zmniejszone wydzielanie progesteronu i początek menstruacji.

Najistotniejsze zadania progesteronu to: hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium, jak wcześniej wspominałam możliwość implantacji zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy; ułatwianie owulacji, cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy; inicjuje poród, znosi samoistną skurczową czynność ciężarnej macicy, hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu, jest substratem do produkcji mineralokortykoidów płodu. Pozostałe efekty działalności progesteronu to chociażby normalizacja poziomu glukozy w surowicy, obniżenie stężenia aminokwasów w surowicy czy podwyższenie temperatury ciała. Warto dodać, iż podczas ciąży poziom progesteronu wzrasta prawie stukrotnie. Tuż przed porodem jego poziom spada, co jest jednym z sygnałów rozpoczęcia akcji porodowej. Dalszy spadek stężenia progesteronu w czasie połogu wiązany jest z występującymi wtedy wahaniami nastrojów, a nawet depresją.

Stężenie progesteronu w pierwszej fazie cyklu jest bardzo niskie. Niewielki wzrost obserwuje się na około półtora doby przed owulacją. Następnie ilość progesteronu produkowanego przez powstające ciałko żółte wzrasta, maksymalnie w 7 dniu po owulacji. Jeśli nie doszło do ciąży ciałko żółte zanika. Wraz z wiekiem ciąży następuje stopniowe przejęcie produkcji progesteronu przez łożysko. Między 8 a 10 tygodniem ciąży ciałko żółte zanika, a łożysko staje się jedynym źródłem progesteronu w organizmie.

Normy:
Kobieta w fazie folikularnej: 0,1-1,15 ng/ml (0,3-3,5 nmol/l)
Kobieta w fazie lutealnej: 3,15-21,2 ng/ml (9,5-63,6 nmol/l)
Kobieta w okresie menopauzy: 0,1-1,0 ng/ml (0,3-3,2 nmol/l)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak skompresować plik?
Następny artykułJak zrobić Mohito?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here