Jak schudnąć z brzucha?

Schudnąć z brzucha chce każdy. Czy to jednak zawsze jest konieczne? Jeśli tak, to jak tego dokonać? Sprawdźcie!

0

brzuchBebech, balon, oponka – różnie określamy wystający brzuch. Jest on dla nas pierwszą oznaką nadwagi i problemu z kondycją fizyczną. Uważamy go za atrybut wyjątkowo nieestetyczny, szpecący ciało. Wciąż pragniemy schudnąć z brzucha. Niestety sam brzuch jak zaczarowany zdaje się nie zmieniać, pomimo morderczych treningów, drakońskich diet i innych drastycznych metod, które stosujemy. Schudnąć z brzucha – nie taka prosta rzecz. Na szczęście możliwa do wykonania.

Może najpierw diagnoza…

Bardzo często wystający brzuch nie powinien być powodem do odchudzania. Może bowiem sygnalizować problem o charakterze zdrowotnym, na przykład nieprawidłową gospodarkę wodną.  Kiedy ciału brakuje wody, bądź ma jej za dużo, zatrzymuje ją. Magazynowanie wody na zapas i jej odkładanie na później sprawia, że pod skórą formują się nieestetyczne wałki. Wbrew pierwszemu wrażeniu, nie jest to tłuszcz, a właśnie woda. Aby zapobiec jej zatrzymywaniu w organizmie, należy pić dużo (przynajmniej 1,5l na dobę) czystej wody mineralnej, unikać soli i jeść produkty o wysokiej zawartości magnezu. Magazynowanie wody w ciele jest także często sprawką hormonów. Z reguły wpływa na nie estrogen. Jego poziom waha się podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych oraz przy problemach z tarczycą.

Drugą najczęstszą przyczyną zdrowotną wystającego brzucha są wzdęcia. Wynikają one z nagromadzenia nadmiernej objętości gazów trawiennych w jelitach. W większości przypadków wzdęcia powodowane są spożyciem produktów spożywczych takich jak fasola, kalafior, groch czy kapusta… tak powstają najczęściej. Jednak nierzadko zdarza się, że na nagromadzenie gazów wpływają również inne czynniki. Są nimi między innymi zespoły chorobowe układu pokarmowego, nerwy i przełykanie powietrza. Temu ostatniemu dosyć łatwo jest zapobiegać. Trzeba pamiętać o tym, aby nie dopuszczać do możliwości połknięcia powietrza, powstrzymując się od rozmów podczas jedzenia, czy też ograniczając palenie papierosów i żucie gumy.

… a później działanie?

Jeżeli wystający brzuch nie wynika z żadnego problemu zdrowotnego, a rzeczywiście z faktu odkładania się tłuszczu wokół niego, należy zacząć odpowiednio działać. Na pewno trzeba zapomnieć o zwykłych ćwiczeniach na brzuch. Są to treningi mające za zadanie utworzenie masy mięśniowej wokół niego, a nie spalenie tłuszczu w jego obrębie. Ćwiczeniami, które skutecznie likwidują tłuszcz są tak zwane aeroby. Charakteryzują się tym, że energia potrzebna do ich wykonywania jest pozyskiwana z procesów tlenowych, związanych z oddychaniem i pracą serca. Ćwiczenia aerobowe wykonuje się dłużej niż 20 minut, najlepiej około czterdziestu. Przez ten czas ma się przyspieszone tętno i oddech, a po ćwiczeniu nie ma zadyszki ani uciążliwych zakwasów. Do aerobów należą między innymi jogging, pływanie i skakanie na skakance. To głównie je trzeba robić, chcąc zrzucić nieco tłuszczu z brzucha i innych partii ciała.

Najodpowiedniejszą dietą pozwalającą schudnąć z brzucha jest po prostu jedzenie w sposób zrównoważony, czyli zachowanie pięciu posiłków dziennie i zwyczajnej ilości kalorii. Nie należy się głodzić, objadać, ani też zmieniać całkowicie diety na czas odchudzania, ponieważ po jego zakończeniu i powrocie do starych nawyków żywieniowych można się rozczarować efektem jojo. Tymczasem, wystarczy rozważny dobór produktów oraz wzbogacenie diety o te, które mogą pomóc w walce z niedoskonałością: orzechy, płatki owsiane, siemię lniane, cukinia, sałata i jabłka. Trzeba się również wystrzegać Fast fordów, posiłków z dużą zawartością soli oraz potraw smażonych.

Droga do idealnego brzucha jest kręta i wyboista. Podążając nią, trzeba sprawdzić, czy aby na pewno idzie się we właściwym kierunku! Schudnąć z brzucha można ćwicząc aerobowo i kontrolując dietę. Nie zawsze jednak wystający brzuszek nadaje się do odchudzania. Warto wziąć to pod uwagę i sprawdzić, czy tej przypadłości nie towarzyszy jakiś  problem natury zdrowotnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here