Zioła w kuchni i apteczce.

0

Kiedyś ziołom przypisywano właściwości magiczne, dziś skupiamy się głównie na ich cechach leczniczych.

W kuchni

Bazylia – Listki najlepiej świeżej bazylii nie tylko nadają się doskonale do ozdabiania potraw, ale też wpływają na nasz przewód pokarmowy. Bazylia przyśpiesza trawienie, a także działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ma również działanie rozkurczowe. Posiada charakterystyczny, delikatny i doskonale się komponujący z wieloma potrawami smak.

Koper – Dodając go do różnego rodzaju sosów, sałatek, zup, a także ryb, pamiętaj, że pomaga w różnego rodzaju zaburzeniach przewodu pokarmowego, np. przy biegunkach, wzdęciach, bólach brzucha. Jako przyprawę warto stosować świeże łodygi i liście.

Majeranek – Dobrze wpływa na trawienie, działa też przeciwskurczowo i przeciwzapalnie. Likwiduje wzdęcia. Warto dodać go pod sam koniec gotowania do zup, pieczeni i drobiu.

Szałwia – Można ją dodawać zarówno do sałatek, sosów, zup, jak i pieczeni. Sprawdza się także jako dodatek do ryb. Ma działanie bakteriobójcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne a nawet przeciwcukrzycowe. Można ją także zastosować jako płukankę w stanach zapalnych gardła i np. dziąseł.

W apteczce

Perz właściwy – Zioło, które często przez zapalonych ogrodników i działkowiczów uznawane jest za utrapienie, może przydać się jako środek delikatnie przeczyszczający. Działa również moczopędnie. Jednak na tą roślinę muszą uważać osoby z niewydolnością serca i nerek.

Skrzyp polny – Ma działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi, a także reguluje przemianę materii.

Dziurawiec zwyczajny – Działa skutecznie na kolki i inne skurcze przewodu pokarmowego. Pobudza wydzielanie żółci, a co automatycznie pobudza apetyt. Stosowany jest także w stanach depresyjnych, nerwicowych i lękowych. Poleca się go do poprawienia kondycji w stanach ciągłego zmęczenia, a także w przypadku zaburzeń snu.

Mięta pieprzowa – Działa kojąco we wszelkich stanach zaburzenia przewodu pokarmowego, a przede wszystkim dla zahamowania wymiotów. Pomaga też w przypadku wzdęć i kolek.

Melisa – Ma właściwości uspokajające. Dla wyciszenia skołatanych nerwów można wypić zarówno napar z melisy, jak i syrop, a także skorzystać z dobrodziejstw kąpieli z liśćmi melisy. Jej stosowanie zaleca się również w przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here